arcforma
Fotó: Shutterstock

Egy kutatás szerint nevünk hatással lehet arcunk formájára

Az emberek többsége könnyen köti névhez az arcot, és habár nem is gondoltuk volna, ennek akár tudományos okai is lehetnek. Nemrég kísérlettel próbálták bizonyítani a kutatók, hogy az arcunk és nevünk sokkal jobban kapcsolódik egymáshoz, mint gondoltuk volna. Különös felfedezésre jutottak azzal kapcsolatban is, hogy gyerek vagy felnőtt esetében nehezebb kitalálni egy idegen nevét.


Egy friss kísérlet során az alanyoknak fotókat mutattak idegenekről, majd a kép alatt olvasható négy név közül el kellett dönteniük, vajon hogy hívják az illetőt. Az eredmény alapján a részt vevők nagy része átlagon felül teljesített. Sokkal rosszabb teljesítményt nyújtottak azonban, amikor gyerekek nevét kellett megtippelni. A kísérlet eredménye alapján a készítők arra jutottak, hogy növekedés közben óhatatlanul is elkezdünk a nevünkhöz hasonulni, akár frizurával, sminkkel, szemüveggel vagy testékszerekkel, de még mimikánkkal is – írja a Science Alert.

A kísérlettel demonstráltuk, hogy léteznek társadalmi konstrukciók, melyeket egészen idáig empirikus módon szinte lehetetlen volt tesztelni, bizonyítani. A társadalmi konstrukciók olyan erősek lehetnek, hogy akár befolyásolják egy személy megjelenését is. A kutatás eredménye arra utal, hogy más személyes tényezők, mint a nem, az etnikum vagy a testalkat a névnél is sokkal nagyobb hatással lehetnek arra, hogy ki milyen emberré válik

– mondta Yonat Zwebner, az izraeli Reichman Egyetem reklámszakértője.

ismeretlenek bemutatkoznak egym\u00e1snak

Fotó: Shutterstock

Korábban már végeztek néhány kutatást azzal kapcsolatban, hogy egy személy arckifejezése és neve között milyen hasonlóságok vannak, ám sosem derült ki egyértelműen, hogy valakit már gyerekkorában az arcához passzoló névre kereszteltek vagy fordítva: az évek során nőtt hozzá és kezdett el kinézetre is a nevével azonosulni. Az izraeli egyetem friss kutatása erre a kérdésre szeretne választ kapni, a kísérletben pedig nemcsak embereket, hanem egy folyamatosan tanuló algoritmust is kérdeztek.

Az egyik teszt során egy 8 és 12 év közötti gyerekeket és 18 év feletti felnőtteket kértek meg, hogy párosítsák nevekkel gyerekek és felnőttek arcait is. Míg mindkét korcsoport remekül teljesített, hogy kitalálja a felnőttek nevét, viszont a 9 és 10 éves gyerekek esetén nem jártak túl sok sikerrel. Még akkor sem, amikor digitalizáció segítségével idősebbé szerkesztették a gyerekeket. A mesterséges intelligencia olyan arcokat is vizsgált, akiknek ugyanaz a nevük, a teszt eredménye pedig azt jelezte, hogy sokkal jobban hasonlítanak a vonásai azoknak, akik osztoznak a keresztnevükön.

A kísérlet azt bizonyítja, hogy a társadalmi konstrukció az arckifejezésünkre is hatással van anélkül, hogy belegondolnánk.

A kísérlet készítői úgy vélik, az évek múlásával tudattalanul is úgy formáljuk személyiségünket, hogy az valamilyen formában passzoljon a nevünkhöz. Fontos megemlíteni, hogy a részt vevők mind kaukázusiak voltak, így a kutatás nem tér ki más bőrszínnel rendelkező etnikumokra.

A figyelmetekbe ajánljuk