a Juno űrszonda a Jupiter mellett
Fotó: Shutterstock

Útnak indult a NASA űrszondája, amely idegen életet keres a Jupiter környékén

Az Europa Clipper előtt 2,9 milliárd kilométeres út áll, ha azonban beváltja a hozzá fűzött reményeket, pár éven bebizonyíthatja, hogy a Jupiter Europa nevű holdja alkalmas az életre.


A NASA Europa Clipper nevű űrszondája kalandos pár napon van túl. Eredeti, október 10-re tervezett kilövését az utolsó pillanatban elhalasztották a Floridán végigsöprő Milton hurrikán pusztítása miatt.

Az űrhajót a BBC szerint fedett helyre szállították, de miután a mérnökök átvizsgálták a Cape Canaveral-i indítóállást, és nem találtak rajta sérüléseket, zöld utat adtak a kilövésnek. Az Europa Clipper egy SpaceX Falcon Heavy rakéta fedélzetén október 14-én, helyi idő szerint 12:06-kor elindult távoli célpontja felé.

Az űrszonda célja nem kevesebb, mint hogy megtalálja az idegen élet lehetőségét a fagyos Europán. Az Europa Clipper a NASA eddigi legnagyobb bolygókutató szondája: napvitorláit kibontva akkora, mint egy kosárlabdapálya, tömege pedig körülbelül 6000 kilogramm.

A Földön kívüli élet keresése ebben az esetben a víz jelenlétére összpontosít, amely, mint köztudott, az általunk ismert élet kulcsfontosságú eleme. A Jupiter és a Szaturnusz környékén pedig több égitesten is találunk folyékony vizet: a Szaturnusz két holdján, a Titan és az Enceladus jeges felszíne alatt hatalmas földalatti óceánok vannak jelen, és minden jel arra utal, hogy ugyanez elmondható az Europáról is.

Az Europa Clipper a jég alatti vizet és az abban kialakuló élet lehetőségét fogja keresni. Ennek érdekében kilenc különböző speciális mérőműszerrel szerelték fel.

Ezek közé tartozik egy nagy látószögű kamera a geológiai tevékenység tanulmányozására, valamint egy hőkamerás rendszer a felszín textúrájának mérésére és a jégpáncél melegebb régióinak felderítésére. Más műszerek a hold óceánjának mélységét és sótartalmát, valamint a fagyott burok vastagságát fogják mérni.

Az Europa Clipper a tervek szerint 2030 áprilisában érkezik majd meg a közel 3 milliárd kilométerre lévő célpontjához.

A figyelmetekbe ajánljuk