Bejárta az internetet a hír, miszerint egy titokzatos, hosszúkás azonosítatlan tárgy kering hatalmas sebességgel a Hold körül. Sokan rejtélyt láttak a jelenségben, a NASA most viszont elárulta, valójában miről is van szó, írja az IFLScience.
A fotókon, amelyek valódiságához nem fér kétség, egy vékony sötét csík látható a Hold felszíne felett, amely nagy sebességgel mozog. A képet a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) űrszondája készítette – és a Hold felett repülő rejtélyes „szörfdeszkáról" szóló cikkek ellenére valójában nem beszélhetünk nagy rejtélyről.
Ez is érdekelhet! Ilyen volt a teljes napfogyatkozás a Nemzetközi Űrállomásról nézve
A NASA bejelentette: valójában a Danuri nevű dél-koreai űrszondáról van szó, ami 2022. december 16-án állt Hold körüli pályára. Ez Dél-Korea első ilyen eszköze, feladata pedig a fagyott víz és a jövőbeli lehetséges landolási pontok felkutatása.
A félreértést minden bizonnyal a képeken lévő tárgy elmosódottsága okozta – az LRO rendkívül fejlett kamerája ugyanis nem tudott ennél jobban megbirkózni az űrszonda elképesztő sebességével.
A két űreszköz közötti nagy, 11 500 kilométer/órás relatív sebesség miatt a NASA Goddard Űrrepülési Központjában működő operációs csapatnak kitűnő időzítésre volt szüksége ahhoz, hogy az LRO kamáráját a megfelelő időben a megfelelő helyre irányítsák, hogy megpillanthassák a Danurit, Dél-Korea első Hold körüli űrszondáját
– magyarázta a NASA a közleményben.
A kép rögzítése a másodperc töredéke alatt, nagyon alacsony záridővel történt, ennek ellenére az elmosódás elkerülhetetlen volt.
Bár az LRO kamerája nagyon rövid ideig, mindössze 0,338 milliszekundumig exponált, a Danuri mégis tízszeresére mosódott el a két űreszköz közötti nagy, ellenkező irányú relatív sebesség miatt
– tette hozzá a NASA.
Ajánljuk figyelmedbe! Hamarosan bevezethetik a holdi időszabványt – a NASA-t bízták meg a feladattal
A NASA mostanában ennél komolyabb fejlemények miatt is szerepelt a hírekben. Április elején bejelentették, hogy a Commercial Lunar Payload Services (CLPS) nevű program keretein belül piaci alapon működő cégeknek is lehetőséget biztosítanak arra, hogy új technológiákkal kísérletezzenek. A privát szektor bevonása minden bizonnyal jelentősen felgyorsítja majd a Hold felszínének és erőforrásainak felfedezését.