A Hold felszíne felülnézetből
Fotó: Shutterstock

Sokkal közelebbi jövő a Holdon való bányászat, mint gondolnánk

Egy amerikai startup azt állítja: hamarosan képes lesz kiaknázni a Hold egyik legértékesebb erőforrását, egy napfúzióból származó izotópot, írja a Haszon.


A NASA a Commercial Lunar Payload Services (CLPS) nevű program keretein belül piaci alapon működő cégeknek is lehetőséget biztosít, hogy új technológiákkal kísérletezzenek. A privát szektor bevonása minden bizonnyal jelentősen felgyorsítja majd a Hold felszínének és erőforrásainak felfedezését.

Az egyik legjelentősebb ilyen kereskedelmi szereplő a 2022-ben alapított Interlune. A fiatal startup vezetői azt ígérik: hamarosan képesek lesznek kiaknázni az égitest egyik legnagyobb kincsét, a hélium-3 izotópot, ami a Holdon hatalmas mennyiségben megtalálható.

A napfúzióból származó anyag természetes formában egyáltalán nem fordul elő a bolygónkon; csupán nagyon korlátozott mennyiségben keletkezik a nukleáris fegyverkísérletek és az atomreaktorok működése miatt fellépő radioaktív bomlás során. Az izotóp az orvosi képalkotásban rendkívül hasznos, de fúziós reaktorok üzemanyagaként és a kvantum-számítástechnikában is kapóra jöhet, így egyáltalán nem meglepő, hogy egyetlen literje több ezer dollárba kerül.

Egy ilyen értékes erőforrás esetén hamar megtérülhetnek a holdi bányászat és a hazaszállítás – amúgy hihetetlenül magas – költségei, az Interlune pedig azt állítja: már ki is dolgozott egy energiatakarékos feldolgozási eljárást, amivel a folyamat jövedelmezővé válhat. Ettől még persze elég nagy kihívás elé néz a cég, hiszen egyetlen grammnyi hélium-3 kinyeréséhez több száz tonnányi regolit feldolgozására is szükség lehet. A startup ezt napelemekkel hajtott, automatizált gyűjtőjárművekkel tervezi megvalósítani.

Az Interlune-t a Blue Origin nevű privát űrhajózási vállalat két egykori munkatársa, Rob Meyerson és Gary Lai alapította, a startup pedig nemrég 15 millió dollárnyi tőkeinjekciót szerzett a projekthez. A vezetőség tervei szerint a cég 2026-ban fogja elvégezni az első kísérleteket a Holdon, és ha minden a megfelelő ütemben halad, 2028-ban már az első bányászati telephely is megépülhet.


A figyelmetekbe ajánljuk