napfogyatkozás
Fotó: Unsplash

Ilyen volt a teljes napfogyatkozás a Nemzetközi Űrállomásról nézve

Április 8-án sötétbe borult Észak-Amerika: teljes napfogyatkozás volt megfigyelhető az égbolton. A ritka jelenség egészen más képet festett az űrből, egész pontosan a Nemzetközi Űrállomásról nézve.

Lázban égtek az amerikai és kanadai polgárok az április 8-i teljes napfogyatkozás miatt: a hírek szerint a létező összes hotelszobát és Airbnb-szállást kivették az érintett területeken.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautái is nagy erőkkel készültek a ritka eseményre, speciális szemüvegekkel felszerelkezve várták a napfogyatkozást.

Ez is érdekelhet: Így tudták a maják pontosan megjósolni a napfogyatkozásokat

Azonban a panoráma, amely április 8-án eléjük tárult, teljesen más volt, mint a Földön tapasztalt látvány.

Az űrhajósok értelemszerűen nem azt látták, ahogy a Hold kitakarja előlük a Napot, hanem azt figyelhették meg 400 km-es magasságból, ahogy egy hatalmas árnyék fokozatosan belepi az észak-amerikai kontinens jelentős részét – derül ki a ScienceAlert cikkéből.

Szerencsére videófelvétel is készült a jelenségről:

A NASA már hónapok óta azon dolgozott, hogy az ISS a lehető legmegfelelőbb pozícióban legyen a történelmi pillanatban. Mivel azonban az űrállomás nem egy helyben áll, hanem körülbelül 28 000 km/h-s sebességgel kering bolygónk körül, három különböző pillanatban is az asztronauták elé tárult a különleges látvány – kétszer részleges, egyszer pedig teljes napfogyatkozásban gyönyörködhettek odafentről.

A látvány persze a Földről nézve sem volt utolsó:

Az amerikai űrügynökség tudományos kutatásokat is végzett arról, hogy milyen módon változtatta meg a napfogyatkozás az ionoszféra fizikai jellemzőit – ennek érdekében három rakétát is fellőtt április 8-án a légkörrétegbe.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: A jövőben egyre ritkábban láthatunk majd napfogyatkozást

Bánhatják azok az amerikaiak, akik valamilyen okból lemaradtak a történelmi eseményről:

legközelebb 2033-ban lesz megfigyelhető teljes napfogyatkozás az Egyesült Államokban, de a jelenség Alaszka államra fog korlátozódni.

Magyarországon teljes generációk élik le életüket anélkül, hogy hasonló élményben részesülnének: legutóbb 1999-ben volt teljes napfogyatkozás hazánkban, a legközelebbire 2081-ig kell várnunk.


A figyelmetekbe ajánljuk