napfogyatkozás

A jövőben egyre ritkábban láthatunk majd napfogyatkozást

Áprilisban kerül sor az idei év egyik leginkább várt csillagászati eseménye: teljes napfogyatkozásban gyönyörködhetnek az Amerikai Egyesült Államok és Kanada lakói. Aki teheti, nézze meg, ugyanis a jövőben egyre ritkábban fog előfordulni hasonló jelenség.


Az idei év sok szempontból különleges a hobbicsillagászoknak: szabad szemmel is látható lesz például az égbolton egy úgynevezett nóvarobbanás, zöld üstökös is elzúg a Föld mellett, de a leginkább várt esemény mégis talán az Észak-Amerikában megfigyelhető teljes napfogyatkozás lesz.

A jeles alkalom április 8-án lesz, az alábbi videóban az is látható, hogy az Amerikai Egyesült Államok és Kanada mely régióiban érdemes az eget kémlelni aznap – persze betartva az ilyenkor szokásos óvintézkedéseket.

Magyarországon legutóbb 1999-ben volt tapasztalható teljes napfogyatkozás, 2008-ban és 2015-ben pedig részlegesen takarta ki a Napot a Hold. Ha minden igaz, legközelebb 2081. szeptember 3-án gyönyörködhetünk teljes napfogyatkozásban.

Nem túl gyakori jelenségről van szó tehát, de a tudósok szerint a jövőben még ritkábban lesz tapasztalható

– derül ki az IFLScience cikkéből.

Ez is érdekelhet: Így tudták a maják pontosan megjósolni a napfogyatkozásokat

Egy ritka egybeesésnek tudható be ugyanis, hogy a Hold néhány ritka alkalommal teljes egészében ki tudja takarni a Napot. A Nap négyszázszor nagyobb a Holdnál, ugyanakkor jelenleg négyszázszor akkora távolságra van a Földtől, mint kísérőbolygónk.

Ez az egybeesés azonban nem állt fenn és nem is fog fennállni mindig. 4 milliárd évvel ezelőtt például más pályán mozgott a Hold, így a földi szemlélőnek háromszor akkorának tűnt, mint a Nap.

napfogyatkoz\u00e1s

Látványos jelenség.

Unsplash

Az Apolló-missziók annak idején tükröket helyeztek el a Hold felületén, melyek visszaverik a Földről kibocsátott lézersugarakat – ennek köszönhetően szinte milliméterre pontosan tudjuk, mekkora a távolság a Föld és kísérőbolygója között. A mérések szerint ez a távolság folyamatosan nő, méghozzá évente körülbelül 3,8 centiméterrel.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Ilyen egy napfogyatkozás a Marson

Mindez azt jelenti, hogy a jövőben egyre ritkább jelenség lesz a teljes napfogyatkozás, mígnem végül teljesen meg is szűnik.

Az utolsó hasonló eseményben hozzávetőleg 600 millió év múlva gyönyörködhet az emberiség.

Élvezzük ki tehát a teljes napfogyatkozást, amíg lehet!

A figyelmetekbe ajánljuk