Április 8-án teljes napfogyatkozásban gyönyörködhetnek az Egyesült Államok és Kanada lakói. A széles közvélemény mellett a tudományos világ is kiemelten készül a ritka eseményre, egy friss kép tanúsága szerint a Nemzetközi Űrállomás asztronautái is alig várják a jeles napot.
Mi is írtunk már arról, mennyire különleges lesz az idei év csillagászati szempontból. Elzúg például a Föld mellett egy zöld üstökös, de szabad szemmel is láthatunk majd egy ritka jelenséget – egy úgynevezett nóvarobbanást – az égbolton.
Az év csúcspontja azonban alighanem egy olyan esemény lesz, amit csak speciális szemüvegben érdemes figyelni:
április 8-án teljes napfogyatkozásban gyönyörködhetnek az Amerikai Egyesült Államok és Kanada polgárai.
Ez is érdekelhet: Káoszt okozhat a légi közlekedésben az áprilisi teljes napfogyatkozás
Az alábbi videóból az is kiderül, hogy az említett országok mely részén lesz a legjobban kivehető a ritka égi jelenség:
Nem csupán a „földlakók” készülnek a jeles napra: a Nemzetközi Űrállomás néhány nappal ezelőtt Instagram-oldalán közzétett egy fotót, amelyen az asztronauták speciális napfogyatkozás-néző szemüvegben mosolyognak a kamerába.
Az ISS fedélzetén azonban teljesen másképp fest egy napfogyatkozás, mint a Földről nézve.
Az asztronauták nem azt látják majd, hogy a Hold kitakarja előlük a Napot, hanem 400 kilométeres magasságból figyelhetik, ahogy Észak-Amerika jelentős részét fokozatosan belepi az árnyék.
A Nemzetközi Űrállomás ráadásul nem egy helyben áll, hanem 28 000 km/h-s sebességgel kering a Föld körül, így három különböző időpontban is az asztronauták elé tárul majd a különleges látvány – kétszer részleges, egyszer pedig teljes napfogyatkozás formájában.
Reméljük, hogy fényképeken is megörökítik majd a pillanatot.