napfogyatkozás
Fotó: Unsplash

Rakétákat küld az űrbe a NASA, hogy onnan vizsgálja a napfogyatkozás hatásait

Nemsokára teljes napfogyatkozás lesz megfigyelhető Észak-Amerika egyes területein. A látványos jelenség kiváló alkalmat nyújt a tudósoknak arra, hogy többet megtudjanak az ionoszféráról.



Április 8-án ritka égi eseményt figyelhetnek meg az Amerikai Egyesült Államok és Kanada lakói.

A keleti országrészekben élők teljes napfogyatkozásban gyönyörködhetnek, de majdnem a teljes lakosság érzékelni fogja kisebb-nagyobb mértékben a jelenséget.

Észak-Amerikában utoljára 2017-ben volt tapasztalható teljes napfogyatkozás (Magyarországon 1999-ig kell visszamennünk az időben), de azt sokkal kevesebben láthatták, mint amennyien a mostanit fogják.

Egy ilyen esemény igazi népünnepélynek számít minden országban, de korántsem csak a laikusoknak lesz kitüntetett nap április 8-a – derül ki az IFLScience cikkéből.

A NASA is gőzerővel készül arra a néhány percre, amikor a Hold teljes egészében kitakarja a napot, a jelenség ugyanis a tudomány számára is fontos tanulságokkal szolgálhat.

Az Amerikai Egyesült Államok űrügynöksége rakétákat küld fel az űrbe a jeles napon abból a célból, hogy a tudósok minél többet megtudhassanak az ionoszféráról.

Ez is érdekelhet: Káoszt okozhat a légi közlekedésben az áprilisi teljes napfogyatkozás

Az ionoszféra a Föld felszínétől számított körülbelül 80-90 km-es magasságban kezdődik. Ebben a tartományban már nem találhatóak felhők, így a Nap által kibocsátott sugárzás akadálytalanul ionizálhatja a légköri gázokat – innen ered a szféra elnevezése.

Az ionoszféra körülményei nagyban befolyásolják az alacsony pályás műholdak által kibocsátott rádióhullámokat. Jelenleg is több ezer műhold kering a fejünk felett – és ez a szám csak nőni fog –, így kulcsfontosságú, hogy minél többet megtudjunk erről a légkörrétegről.

Az Atmospheric Perturbations around Eclipse Path (APEP) nevű program keretében a NASA április 8-án három rakétát fog felküldeni White Sands-i kilövőállomásáról.

A három űreszköz 420 kilométeres magasságig fogja vizsgálni az ionoszférát, egy a napfogyatkozás csúcspontján, a másik kettő pedig 45 perccel a tetőzés előtt, illetve után.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Így tudták a maják pontosan megjósolni a napfogyatkozásokat

napfogyatkoz\u00e1s

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A napfogyatkozás miatt az ionoszféra lehűl majd, ami alaposan megváltoztatja a légkörréteg energetikai jellemzőit. A rakéták által gyűjtött adatok révén a tudósok képesek lesznek összehasonlítani a töltéssel rendelkező és a semleges részecskék sűrűségét a napfogyatkozás három különböző pillanatában. Az űreszközök munkáját ballonok, radarok és műholdak is segítik majd.

Az Egyesült Államokban legközelebb 2033. március 30-án lesz megfigyelhető teljes napfogyatkozás, de akkor is csak Alaszka felett. Nem csoda tehát, hogy a NASA ki akarja használni az idei alkalmat.

A figyelmetekbe ajánljuk