Ez a különleges madár már azelőtt tanítani kezdi fiókáit, mielőtt azok kikelnének

Ez a különleges madár már azelőtt tanítani kezdi fiókáit, mielőtt azok kikelnének

Ausztrál kutatók diktafonokat helyeztek el különböző madárfajok fészkeibe azzal a céllal, hogy megvizsgálják, hogyan nevelik utódaikat tollas barátaink. Legmeglepőbb eredményt a lazúr tündérmadarak esetén tapasztalták, az aprócska szárnyas ugyanis rendkívül korán megkezdi a fiókák oktatását.



Az történik ugyanis, hogy az átlagosan alig 10 gramm tömegű tündérmadár már akkor elkezd énekelni utódainak, amikor azok még ki sem keltek. A tojásból való kibújást követően ráadásul a fiókák egyből használni kezdik ezt a tudást, hasonló dallamot ismételgetnek ugyanis, amikor szüleikkel tudatni szeretnék, hogy éhesek.

Ezt is olvasd el! A világ madárfajainak felét a kihalás veszélye fenyegeti

A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy mi történik abban az esetben, ha összekeverik a különböző fészkek tojásait.

Ebben az esetben az örökbeadott fióka is az örökbefogadó anya dallamát énekeli. Mindez azt bizonyítja, hogy a kicsik már a tojásban érzékelik a beérkező impulzusokat és tanulnak is belőle.

Egy friss tanulmány leírásából az is kiderül, hogy ez a figyelemre méltó viselkedés a rokonfajokra is kiterjed, ráadásul a tojók minden esetben a keltetés 10. napja körül kezdik meg oktató jellegű csiripelésüket.

A Sciencealert cikke szerint ez a felfedezés tovább erősíti azt az elképzelést, miszerint a madárdal evoluciós szempontból sokkal fontosabb, mint azt a tudomány korábban gondolta.

Ez is érdekelhet: Honnan tudják a vándormadarak, hogy Afrikába mennek?

A madárhangok már a tojásban összefüggésbe hozhatók a bevésődéssel és az érzékszervek fejlődésével. A tündérmadarak esetében az is kiderült, hogy a fiókák anyjuk hívásának egy konkrét részét, a B-elemnek nevezett szakaszt ismételgetik, melyet az anyamadár – a még tojásban fejlődő fiókáinak – rendszerint lassabb tempóban énekel el.

Bár a tudósoknak több elképzelése is van azzal kapcsolatban, hogy a tündérmadarak miért viselkednek így, az egyik legmeggyőzőbb érv a kakukkmadarakhoz kapcsolódik. Ez a madárfaj ugyanis más szárnyasok fészkeibe helyezi el saját tojásait, hogy azok – mit sem sejtve – kikeltsék az általában rendkívül agresszív és folyamatosan éhes kakukkfiókákat. Ezeknek a madaraknak azonban sokkal rövidebb a keltetési ideje, mint tündérmadaraknak, így nincs lehetőségük arra, hogy megtanulják az anyamadár dallamat – vagyis egyből lebuknak, és végül élelem nélkül maradnak.

A figyelmetekbe ajánljuk