Kutatások tucatjai bizonyítják, hogy a kutyák nemcsak az ember legjobb barátai, de elképesztő képességekkel is rendelkeznek. Akadnak olyan négylábúak, melyek képesek kiszagolni a depressziót, egyes fajok memóriája pedig hihetetlenül fejlett. Egy újabb tanulmány szerint azonban az állatok agymérete semmilyen összefüggésben nincs azzal, hogy mennyire okosak.
Ül, fekszik, pacsit ad – alapvető parancsok, amiket a legtöbb kutyatartó hamar megtanít a kedvencének. Vannak persze olyan négylábúak is, akik ennél sokkal több dolgot képesek végrehajtani: kiszagolják a kábítószereket, áldozatok után kutatnak egy-egy természeti katasztrófa után, sőt használhatók akár terápiás eszközként is.
A Live Science szerint azonban ezek a képességek egyáltalán nincsenek összefüggésben az állatok agyának méretével. Ez ellentétben áll azzal, amit a vadon élő emlősöknél tapasztalhatunk: az ő esetükben ugyanis a testméret és a fejlettség egyenes arányban áll az agyuk méretével.
Még több hír a kutyákról! Újabb kutatás bizonyítja, hogy a kutyák jobban értenek minket, mint azt eddig gondoltuk
Más fajok esetében a relatív agyméret magasabb kognitív képességekre utal, de a kutyáknál ennek épp az ellenkezője figyelhető meg
– idézi a portál Ana Barcalel kutatót, aki a tanulmány egyik szerzője.
A vizsgálat során a kutyák agyának és testméretének arányát hasonlították össze a svájci Berni Természettudományi Múzeumban található, 172 fajtát magában foglaló, 1682 felnőtt kutya koponyájának tanulmányozásával. Ezeket az állatokat aztán
egy 14 pontból álló teszttel is vizsgálták, amelynek során a négylábúak viselkedését, taníthatóságát, agresszióját és más kognitív képességeiket pontozták.
A testükhöz képest a csivavák agya a legnagyobb
Fotó: Shutterstock
A tanulmány során úgy találták, hogy
a rendkívül intelligens, az emberi munkát megkönnyítő fajtának, a szibériai huskynak az agya volt a legkisebb a testméretéhez viszonyítva.
Ezzel szemben az alapvetően ölebnek számító csivaváknak volt a legnagyobb az agytérfogatuk a méretükhöz képest.
A munkakutyák esetén mindig arra az eredményre jutottunk, hogy a testméretükhöz képest jóval kisebb aggyal rendelkeznek. Ezek azok az állatok, akiket különböző feladatok elvégzésére használunk, és akik kiemelkedő kognitív képességekkel rendelkeznek, ennek ellenére az agytérfogatuk kicsi
– mondja Barcalel, aki szerint a kutatás sok szempontból nehéz, hiszen a kutyák évezredes evolúciójában az ember játssza a legfőbb szerepet.
Ezt is olvasd el! Egy új kutatás szerint a kutyák képesek kiszagolni a traumáinkat
Eddig úgy hittük, hogy azok a házi kedvencek rendelkeznek nagyobb túlélési eséllyel a vadonban, amelyeknek nagyobb az agyuk. Épp ezért volt meglepő ennek a kutatásnak az eredménye. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a kutyák már régen nem a természetes közegükben élnek. Az ember társai lettek és a mi hatásunk az ő evolúciójukra hatalmas. Kijelenthetjük, hogy nemcsak a külsejüket változtattuk meg az évezredek során, de akaratlanul az agyuk méretét is befolyásoltuk azzal, hogy házi kedvencekké tettük őket
– idézi a portál a kutatást vezető tudóst.