unott kutya fekszik egy labda mellett
Fotó: Shutterstock

A legújabb kutatások szerint a kutyák megérzik, ha a gazda rosszul érzi magát

A kutyák kiszagolhatják, ha depressziósak vagyunk – és ez hatással is lehet rájuk

„A kutya az ember legjobb barátja” – tartja a mondás és ezt különböző kutatások is bizonyítják. A legutóbbi tudományos felfedezés például azt támasztja alá, hogy a négylábúak nemcsak megérzik, ha rosszkedvű a gazdájuk, de olyannyira érzékenyek, hogy át is veszik tőlük ezt az érzést.



A Science Alert szemlézi azt a felfedezést, amit Nicola Rooney és a csapata tettek közzé a napokban. Az állatok és emberek kapcsolatával foglalkozó tudományos csoport a kutatás során azt vizsgálta, hogy a kétlábúak érzelmi állapotát mennyire képesek beazonosítani a kutyák és milyen hatással van rájuk az, ha például a gazda depresszióban szenved.

Azt eddig is tudtuk, hogy a gazdák és a házi kedvencek közötti kapcsolat egy különösen szoros, néha megmagyarázhatatlanul intenzív viszony. Most viszont azt vizsgáltuk, hogy puszta illatminták alapján képesek-e beazonosítani az állatok az érzelmeket

– idézi Rooney-t a portál.

Ajánljuk figyelmedbe! Együtt pihennél a kedvenceddel? Ezen az 5 kutyás strandon megteheted!

kutya

A kutyák egy illat alapján is képesek megállapítani, hogy milyen érzelmi állapotban van az ember

Shutterstock

A vizsgálat során emiatt csak mintákkal dolgoztak a kutatók, a vizsgálatban résztvevő állatok nem találkoztak emberekkel. Kétféle, különböző illat- és verejtékmintát használtak a tudósok: az egyiket teljesen nyugalmi állapotban vették az emberektől, a másikat pedig egy stresszes tevékenység végzése során.

Ezután azt nézték meg, hogy az adott illattal befújt ruha megszagolása után a kutyák miképpen reagálnak az eledelre. Azt találták, hogy azok az állatok, akik a stresszes, negatív érzelmekhez kapcsolódó illatmintával átitatott ruhadarabot szagolták meg, el sem indultak az étel irányába, míg a nyugalmi állapotban vett mintával befújt darabok megszagolása után rögtön mentek a tál felé.

Ez is érdekelhet! Tudományos magyarázata van annak, hogy a kutyák és gazdáik hasonlítanak egymásra

Köztudomású tény, hogy az emberi szervezet másféle illatokat, szagokat termel akkor, amikor stressz éri. Ezt persze mi, emberek nem érezzük, de a kutyák a kifinomult szaglásuknak köszönhetően igen. És

a kutatás szerint ennek az illatnak kitett állatok maguk is stresszesebbé, ingerlékenyebbé, bizonytalanabbá válnak.

A kutatócsoport tagjai hozzáteszik, hogy még mindig rengeteg vizsgálatra és kísérletre van szükség ahhoz, hogy pontosan megértsük az illatok és a kutyák viselkedése közti összefüggéseket. Különösen igaz ez a munkakutyák esetén, akiknek sokszor életbevágóan fontos, hogy semmilyen külső inger ne zavarja meg őket.

A figyelmetekbe ajánljuk