A kínai Csang’o–5 2020-ban 1,7 kilogrammnyi kőzetet és talajmintát hozott vissza a Holdon található Oceanus Procellarum – vagyis a „viharok óceánja” – nevű lávasíkságról. A lelet egy szokatlan kémiai összetételű üveggolyót is tartalmazott, amely a kutatások szerint mintegy 68 millió évvel ezelőtt keletkezhetett.
Ezt is olvasd el! Kína rádióteleszkópot telepítene a Hold sötét oldalára
A golyó a megszokottnál sokkal több magnézium-oxidot tartalmaz, ami egyáltalán nem jellemző az eddig talált kőzetekre. A tudósok szerint ez arra utal, hogy
a nem mindennapi apró üveggolyó a kísérőbolygónk felszíne alól, akár a felső köpenyéből származó anyagból jöhetett létre.
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a különös üvegdarab egy hatalmas aszteroida becsapódása során keletkezett: az ütközés akkora erejű lehetett, hogy egyszerűen a felszínre lökte a kéreg egy részét.
Ez egy hatalmas lépés a Hold belső szerkezetének megértéséhez. Ha valóban a köpenyből származik, az azt jelenti, hogy a becsapódások képesek a mélyebb rétegekből származó anyagot a felszínre juttatni
– idézi a portál Tim Johnsont, az ausztrál Curtin Egyetem geológusát.
A golyó megtalálásának helyszínét több mint százezer, száz méternél nagyobb kráter veszi körül, így az eredetének konkrét meghatározása nem egyszerű. Az egyik elmélet szerint az üveggolyó az Imbrium-medencéhez közel keletkezett, amely közel 4 milliárd éve jött létre.
A feltételezések szerint az ütközés után keletkezett anyag több százmillió évig a felszínen maradt, majd egy későbbi – kb. 68 millió évvel ezelőtti – becsapódás újra megolvaszthatta a törmeléket, amelyből végül az üveggolyó kialakult.
A holdi kráterek százai bizonyítják, hogy egykor több aszteroidabecsapódás is történt
Photo by NASA on UnsplashEz izgalmas, hiszen korábban sosem tudtunk közvetlen mintát venni a Hold köpenyéből
– mondta Alexander Nemchin kutató.
Még több érdekesség! Kutatók szerint rengeteg minihold lehet a Föld közelében
A Csang’o–5 hozta el az első Holdról származó mintákat a Földre az 1976-os szovjet Luna–24 óta, de az első holdbázis építéséért továbbra is folyik a harc az amerikaiak és a kínaiak között. Ahogy azt mi is megírtuk, a Nemzetközi Holdkutató Állomást Kína és Oroszország közösen hozta létre, a terveik között szerepelt egy közös bázis építése is a Holdon, de ebben a projektben ma már egyértelműen Kína vette át a vezető szerepet: az ázsiai ország kutatói