Asztronauta az időt nézi a Holdon
Ilusztráció: Shutterstock

Ilusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre

Az USA törvénnyel kényszerítené ki a holdi időzóna megalkotását

Annak ellenére, hogy lassan már a Naprendszerünk kilencedik bolygóját is sikerül felfedeznünk, egy sokkal égetőbb űrbéli problémára máig nem találtunk megoldást: ez nem más, mint a holdi időzóna pontos kialakítása. Az Interesting Engineering szerint azonban az Amerikai Egyesült Államok hivatalosan is megkezdte a folyamatot, amely törvényben írná elő a holdi idő megalkotását.


A portál beszámolója szerint az amerikai képviselőház tudományos, űrkutatási és technológiai bizottsága április 29-én jóváhagyta a Celestial Time Standardization Act nevű törvénytervezetet, amely a NASA-t bízza meg egy koordinált holdi idő (LTC) meghatározásával és kialakításával.

A hivatalos információk szerint a rendszer a földi koordinált világidőhöz (UTC) igazodna, de figyelembe venné a Hold eltérő gravitációs és környezeti adottságait.

Ezt is olvasd el! A Naprendszer második legnagyobb aszteroidája egy elveszett bolygó darabja lehet

A törvény szerint

az LTC-nek nemcsak pontosnak kell lennie, de működnie kell akkor is, ha megszakad a kapcsolat a Földdel.

Emellett kompatibilisnek kell maradnia a földi rendszerekkel, és a jövőben más égitesteken – például a Marson – is alkalmazhatóvá kell váljon.

Holdi id\u0151z\u00f3na

Ilusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre

Ilusztráció: Shutterstock

Ahogy arról mi is több helyen beszámoltunk: a Holdon az idő másképp telik, mint a Földön, ezért van szükség egy külön időzóna kialakítására.

A kísérőbolygónkon ugyanis a gravitáció gyengébb, ami egy apró, de kifejezetten fontos eltérést okoz az időmérésben. Bár ez a különbség mindössze nagyjából 58,7 mikroszekundum naponta,

ez az űrnavigációban és kommunikációban ez is jelentős hibákat eredményezhet.

Ahogy pedig a NASA Artemis-programja révén egyre közelebb kerülünk az állandó holdi jelenléthez, elengedhetetlenné válik egy pontos, egységes időzóna létrehozása. Egy holdi időrendszer nemcsak a technikai műveleteket segítheti majd, de alapot teremthet más égitesteken alkalmazható szabványok kidolgozásához is.

Még több érdekesség! 13 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett ősi robbanást észleltek a világűrben

Ha valami fénysebességgel halad, az 58 mikroszekundum alatt képes megtenni nagyjából 168 futballpályányi távolságot. Ez azt jelenti, hogy ha valaki a Hold körül kering, és a földi megfigyelő nem kompenzálja a relativitás hatásait, akkor egy nap alatt azt hiheti, hogy az űrhajós körülbelül 168 futballpályányival arrébb van a valós helyzetéhez képest

– magyarázta Cheryl Gramling, a NASA kutatója.

A figyelmetekbe ajánljuk