robbanás az űrben
Fotó: Shutterstock

13 milliárd évvel ezelőtt bekövetkezett ősi robbanást észleltek a világűrben

Mintegy 13 milliárd évvel ezelőtti gammasugár-kitörést (GRB) észlelt a Variable Object Monitor (SVOM) nevű műhold, írja az MTI a kínai állami médiára hivatkozva – ez azt jelenti, hogy a robbanás csupán 730 millió évvel a világegyetem létrejötte után történt.


A SVOM Kína és Franciaország közös projektjének keretein belül végez kutatásokat, küldetése pedig 2024. június 22-én vette kezdetét. Azóta több mint 100 GRB-t érzékelt – köztük számos szokatlan kitöréssel.

A GRB-k a világegyetem legerőteljesebb csillagrobbanásai, amelyek másodpercek alatt több energiát szabadítanak fel, mint amennyit a Nap egész élete során kibocsát.

Az ilyen kitöréseket a SVOM előtt csak nagyon ritkán voltak képesek érzékelni a csillagászok, ezért egyelőre kevés ismeretünk van róluk.

A SVOM célja, hogy segítsen pontosabban megismerni ezeket a szélsőséges asztrofizikai jelenségeket – az eszköznek köszönhetően tudtuk meg például azt is, hogy a röntgensugárban gazdag gammakitörések a szupernóvákhoz köthetők. A kutatók feltételezése szerint a GRB-k egy része a galaxis legtávolabbi részéről származik.

szupern\u00f3va-robban\u00e1s

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A műholdnak működése során olyan kitöréseket is sikerült dokumentálnia, amelyek az univerzum kezdeti időszakából származnak – az egyik 13 milliárd évvel ezelőtt, vagyis csupán 730 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. A tudósok azt remélik, hogy a GRB-k segíthetnek jobban megérteni a csillagok első generációjának keletkezési és pusztulási folyamatait, valamint a fekete lyukak keletkezési mechanizmusát, ezeken keresztül pedig a korai világegyetem fejlődését.

A SVOM várhatóan további három évig fog föld körüli pályán keringeni és méréseket végezni.

A figyelmetekbe ajánljuk