2022-ben a Földön is érezhető volt egy hatalmas gamma-kitörés hatása, amely 2,4 milliárd fényévnyi távolságra zajlott tőlünk. A tudósok nemrég meglepő felfedezésre jutottak az esemény kapcsán.
2022 októberében Földünk légkörét is megrázta egy hatalmas űrrobbanás, amely tőlünk 2,4 milliárd fényévnyi távolságra történt.
A robbanást egy úgynevezett gamma-kitörés okozta. A gamma-kitörések az univerzum legfényesebb jelenségeinek számítanak az ősrobbanás után. A szóban forgó esemény – hivatalos nevén GRB 221009A – energiája elérte a 18 teraelektronvoltot, ami azóta is rekordnak számít. A robbanást BOAT (Brightest of All Time, azaz Minden Idők Legfényesebbje) néven is emlegetik.
Ez is érdekelhet: Akkora robbanás történt az űrben, hogy hónapokig láthatjuk az égen
Ekkora energiájú gamma-kitörések úgynevezett hipernóva-robbanások során keletkeznek. A kivételesen nagy energiájú szupernóvákat hívják hipernóváknak – ilyenkor a haldokló csillag magja egy fekete lyukká zuhan össze.
Egy új tanulmány közelebbről is megvizsgálta a szóban forgó gamma-kitörés során kibocsátott fényt és meglepő következtetésre jutott – írja a ScienceAlert.
Egyáltalán nem volt fényesebb a korábbi szupernóváknál
– fogalmaz Peter Blanchard, a Northwestern University asztrofizikusa.
Azt gondolná az ember, hogy egy ekkora gamma-kitörés fényesebb szupernóvával jár, de nem ez a helyzet
– tette hozzá.
Blanchard és társainak sokat kellett várnia arra, hogy egyáltalán megvizsgálhassa a GRB 221009A-t, egy ideig ugyanis a gamma-kitörés fénye a szó szoros értelmében elvakította a földi távcsöveket. Fél évvel a jelenség észlelése után azonban már a James Webb űrteleszkóppal is megfigyelhető volt a robbanás.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: A kutatók soha nem látott módon figyelték meg két csillag összeütközését
A kutatócsoport egy további érdekes felfedezést is tett.
A tudomány szerint a szupernóva-robbanások során magasabb rendszámú elemek, nehézfémek is keletkeznek.
A feltételezések szerint az univerzumban fellelhető összes nehéz elem hasonló módon jött létre.
Úgy tűnik azonban, hogy a szóban forgó gamma-kitörés során nem keletkezett hasonló anyag, a tudósok csak oxigén, kalcium és egyéb könnyebb elemek létrejöttére találtak bizonyítékot.
Továbbra is nyitott kérdés tehát, hogyan keletkeznek a nehéz elemek.