Nagyjából 2,5 millió évvel ezelőtt felrobbant egy közeli csillag – ugyanebben az időben pedig drámaian megnőtt az afrikai Tanganyika-tóban a halakat megfertőző vírusok sokfélesége. A tudósok szerint pontosan ekkor robbanhatott be az evolúció a bolygónkon.
A Santa Cruz-i Kaliforniai Egyetem (UCSC) három kutatója egy szupernóva vizsgálata során fedezte fel az egybeesést.
Amikor a szupernóvák felrobbannak, rengeteg nehéz elemet bocsátanak ki a csillagok közötti térbe
– mondta Noémie Globus, a UCSC csillagásza, a tanulmány társszerzője, aki hozzátette: emellett rengeteg fény és kozmikus sugárzás is érkezik a haldokló csillagokból. Mindez a tudósok szerint komoly hatással lehet az összes közeli égitestre, köztük a Földre is.
A 2,5 millió évvel ezelőtt felrobbant szupernóva által kibocsátott nehézfémek ugyanis idővel eljutottak bolygónkra, ahol a beágyazódtak az óceánok mélyén. A tudósok éppen ezért a világ tengereiben található vas-60 izotópot kezdték el vizsgálni, amelynek 2,6 millió év a felezési ideje.
Ennek az információnak a segítségével a kutatók ki tudták számolni, hogy mikor robbant fel a szupernóva, és mikor érkezett a Földre a radioaktív nehézfém – így jutottak a már említett 2,5 millió évre.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Ahogy az Interesting Engineering kiemeli, a tudósok szerint az nem teljesen világos, hogy manapság milyen biológiai hatásai lennének egy ilyen sugárzási dózisnak, de nagyon úgy tűnik, hogy a vas-60 megjelenése genetikai mutációkhoz vezetett, ezáltal pedig komoly ugrás történt a fajok sokszínűségében. Ezzel lehet összefüggésben az a tény is, hogy a kelet-afrikai Tanganyika-tóban, a világ leghosszabb édesvízi tavában pontosan 2,5 millió évvel ezelőtt megsokszorozódott a halakat megfertőző vírusok száma.
A tudósok kiemelik: arra, hogy a két jelenség összefügg, az időbeli egybeesésen kívül nincs más bizonyítékuk, az viszont szinte biztos, hogy a szupernóva által kibocsátott kozmikus sugárzás felelős a földi evolúció felgyorsulásáért.
Ha tovább olvasnál: Mindent elfelejtesz? Az evolúció tehet róla!
Ez persze nem azt jelenti, hogy ekkoriban alakult volna ki a földi élet: ahogy arról korábban beszámoltunk, friss kutatások szerint az összes ma élő szervezet univerzális közös őse, amely a ma is ismert életet létrehozta, már 4,2 milliárd évvel ezelőtt megjelent.