Memória
Fotó: Shutterstock

Az emberi agy nem tud minden információt eltárolni

Mindent elfelejtesz? Az evolúció tehet róla!

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy az utcán egy távoli ismerőssel találkozva egyszerűen nem jutott eszünkbe a másik neve, vagy az, hogy pontosan honnan is ismerjük az illetőt. Ezek a kellemetlen pillanatok gyakran okoznak kínos jeleneteket, de a legújabb tanulmányok szerint a felejtésnek kifejezetten fontos evolúciós haszna van.

A Science Alert járja körbe a felejtés folyamatának különböző állomásait és azt, hogy ez miért lehet különösen hasznos a mindennapokban. A 19. században a tudósok még egyszerűen úgy gondolták, hogy a memóriából viszonylag gyorsan kopnak ki az új információk, amelyek megnehezítik a mindennapokat.

Még több érdekesség az emberi agyról! Meglepő felfedezés: az agyunk 3 verziót tárolhat minden emlékünkből

Ez persze igaz is, de kifejezetten hasznos evolúciós okai is vannak annak, hogy a memóriánk nem tárol el minden információt, különösen a mai világban. A portál szerint ugyanis

annyi hatás, új adat, feldolgozandó információ ömlik ránk nap mint nap, hogy az agyunk fizikailag sem lenne képes mindent eltárolni.

Az emberi agy épp ezért szelektál és csak azokra a dolgokra emlékszik, amelyeket kifejezetten fontosnak ítél meg. Ennek az egyik módja egyszerűen az, hogy nem tulajdonítunk figyelmet a számunkra jelentéktelen dolgoknak. A Nobel-díjas kutató, Eric Kadnel szerint az emlékek alapvetően akkor formálódnak, amikor az agyi neuronok szorosabban kötődnek egymáshoz.

Mem\u00f3ria

Az agyunk szelektál az információk között és eldönti, hogy mit tart meg

Fotó: Shutterstock

Tehát, amikor az agyunk úgy dönt, hogy a neuronokat szorosabban köti egymáshoz, akkor olyan emlék alakul ki, amelyre később is emlékezni fogunk, ha pedig lazábban, akkor hamar elfelejtjük az eseményeket.

Ez is érdekelhet! „Zombineuronok” segítségével tudhatunk meg többet a tanulás folyamatáról

A memória „sebezhetőségét” egy másik evolúciós folyamat is befolyásolja. Sokszor ugyanis szükség van arra, hogy az agyunk felülírja a már előzőleg eltárolt emlékeket, mert a világ folyamatosan változik körülöttünk.

Képzeljük el, hogy hetekig – akár hónapokig – ugyanazon az útvonalon közlekedünk, majd egy nap, valamilyen lezárás miatt változtatnunk kell a megszokott úton.

Az agyunk ebben az esetben kénytelen felülírni a régebbi emléket, hogy kialakítson egy újat. Ha ezt nem tudná megtenni és csak az emlékeinkre hagyatkozva élnénk az életünket, képtelenek lennénk alkalmazkodni az új, megváltozott információkhoz.


A figyelmetekbe ajánljuk