A Hold hideg, élettelen égitestnek tűnhet – de vajon tényleg állandóan fagypont körül van a hőmérséklete?
A közhiedelemmel ellentétben a Hold valójában nem is olyan fagyos – legalábbis nem állandóan. A Földhöz hasonlóan a Hold felszínének hőmérséklete is annak függvényében változik, hogy éri-e napfény. Ezek a hőmérséklet-ingadozások azonban a bolygónkhoz képest eléggé drámaiak lehetnek.
Ez is érdekelhet! Egy meteor robbant fel a Hold felszínén – videó!
A hőmérséklet vadul ingadozik a rendkívül forró és a rendkívül hideg között
– mondta John Monnier, a Michigani Egyetem csillagászprofesszora a Live Science-nek. A tudós szerint a Hold hőmérséklete körülbelül mínusz 100 Celsius-foktól több mint 100 Celsius-fokig terjedhet; ezzel szemben a Föld átlagos felszíni hőmérséklete 15 Celsius-fok, ami a mínusz 89 és a plusz 57 közötti intervallumban változik.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Bár a Föld és a Hold nagyjából ugyanolyan távolságra, mintegy 150 millió kilométerre van a Naptól, néhány tényező befolyásolja, hogy miért ilyen eltérő a hőmérsékletük. A Földnek légköre van, amely csapdába ejti a hőt, így mérsékelt, lakható hőmérsékletet tart fenn bolygónkon. A Holdnak ezzel szemben nincs légköre, így ebből a szempontból sokkal kiszolgáltatottabb.
A Földön hatalmas óceánok is vannak, amelyek elnyelik és tárolják a Nap energiáját, hogy aztán éjszakánként lassan leadják azt. A sziklás Hold ezzel szemben közvetlenül ki van téve a napsütésnek és az árnyéknak.
Ha tovább olvasnál: 4 csillagászati esemény 2025-ben, amitől leesik majd az állunk
A NASA szerint a Hold egyenlítője közelében a hőmérséklet napfényben elérheti a 121 Celsius-fokot, sötétben pedig mínusz 133 Celsius-fokra is süllyedhet. Ez azt jelenti, hogy a Merkúr után a Hold felszíne a legszélsőségesebb hőmérsékletű környezet a Naprendszerben. Az árnyékos területeken fekvő kráterekben pedig valószínűleg még ennél is jóval zordabb a környezet: bár ezt mérések még nem támasztják alá, könnyen lehet, hogy helyenként mínusz 248 Celsius-fokig is lehűl a Hold felszíne.