A NASA Artemis 3 programja az elmúlt évek legfontosabb és legbonyolultabb küldetése lesz, aminek a végső célja az, hogy Amerika újra embert küldjön a Holdra. Eddig nem lehetett tudni pontosan, hogy a kísérőbolygónk mely pontjaira tervezik a leszállást, de a napokban a NASA közzétett 9 különböző lehetőséget is.
A Hold meghódításában két állam áll komoly versenyben egymással: Amerika és Kína. Az ázsiai ország már azt is bejelentette, hogy az első holdbázist az égitest déli pólusán kezdené el építeni, Amerika pedig az Artemis 3 program keretében küldene embert a Holdra 2025-ben.
Még több hír a világűrből!Luxus az űrben? A NASA legújabb űrruháit a Prada tervezte
Ehhez azonban a NASA-nak ki kellett jelölnie azokat a lehetséges területeket, amik számításba jöhetnek, mint potenciális leszállási pontok. A Space beszámolója szerint az amerikai űrkutatási és repüléstudományi ügynökség ezt nemrégiben meg is tette, de
a kilenc lehetséges opció közül természetesen nem fogják mindet igénybe venni.
Ezek csak lehetőségek és egyelőre semmi sincs kőbe vésve. Azt, hogy hol landolnak majd az asztronauták, nagyban befolyásolja az is, hogy mikor indulnak egyáltalán útnak, hiszen ez hatással lesz a keringési pályára
– idézi a portál Sarah Noblet, a NASA washingtoni központjának vezetőjét.
A portál szerint a kilenc különböző leszállási hely egymástól teljesen eltérő geológiai és természeti tulajdonságokkal rendelkezik, de mindegyik alkalmas arra, hogy hasznos kutatások végezzenek a Hold felszínén.
A Hold sötét oldalát célozza Kína és Amerika egyaránt
Fotó: NASA/UnsplashAhogy a kínaiak, úgy az amerikaiak is elsősorban a kísérőbolygó déli pólusát célozzák meg, aminek több oka is van. A szakértők szerint
a Hold ezen részét soha nem éri napsugárzás, ezért itt nagyobb eséllyel találhatnak akár évmilliók óta felhalmozódott jeget is, ami akár a földön kívüli élet kutatását is megkönnyítheti.
Ezt is olvasd el! Hamarosan távirányítású járművek segíthetik a holdkutatást
Az továbbra is kérdéses, hogy Kínának vagy Amerikának sikerül-e előbb embert küldenie a Hold felszínére, de az biztos, hogy mindkét fél rengeteg energiát, időt és pénzt öl a saját projektjébe.