A holdkutatás az elmúlt egy évtizedben új lendületet kapott, és szinte hetente hallani újabb és újabb híreket arról, hogy melyik nemzet hogy áll a saját holdbázisának megépítésével. Az igazi küzdelem Kína és Amerika között zajlik, de az európaiak is versenyben vannak: ezt bizonyítja az is, hogy a Space információi szerint az Európai Űrügynökség munkatársai már kézi vezérlésű robotok tesztelését tervezik a Hold felszínén.
Egy holdbázis megépítéséhez rengeteg előkészületre és szakmai felkészülésre, tervezésre van szükség, a folyamat során ugyanis tucatnyi problémára kell megoldást találniuk a földi irányítórendszereknek. Ahogy arról mi is beszámoltunk, egyáltalán nem mindegy például, hogy a szakemberek milyen módon lesznek képesek összehangolni a földi és a holdi idő közti különbségeket és az sem mindegy, hogy milyen anyagból készülnek majd a holdbázis alapjai.
Még több hír a világűrből! Már a követkető évtizedben vonatok járhatnak a Holdon
A Space most egy újabb kihívást mutat be, amire úgy tűnik, hogy az Európai Űrügynökség már ki is dolgozott egy elméletben jól működő megoldást.
A portál emlékeztet, hogy a holdbázis megépítéséhez úgynevezett teleoperációs rendszert kell kialakítani a Föld és a Hold között. Ez azt jelenti, hogy
létre kell hozni egy olyan módszert, ami lehetővé teszi, hogy egy távoli, földi operátor fizikai eszközöket vagy gépeket irányítson a Holdon, valamilyen számítógépes interfészen keresztül.
Tehát a holdbázis megépítéséhez távirányítású robotokra van szükség, amelyek a földi irányítóközpontból kapnák a parancsokat. Bár ez egyszerűnek hangzik, ennek a kivitelezése a valóságban elképesztően sok fejtörést okoz a tudósoknak és a mérnököknek.
A tervek szerint 2030-ra akár az első bázis alapjait is lerakhatják a tudósok
Fotó: Shutterstock
A Bristol Egyetem munkatársai kidolgoztak egy szimulációt, aminek során elméletben képesek voltak robotokat mozgatni a Hold felszínén, elkerülve a két égitest közti időeltolódás okozta különbségeket.
A szimuláció segített a robotok mozgatásában úgy, hogy a Holdról érkező jelek valós időben érkeznek vissza a földi irányítóközpontba
– idézi a portál Joe Loucát, a bristoli egyetem munkatársát, aki azt is elárulta, hogy a robotok úgynevezett haptikus, vagyis tapintható jelzéseket is képesek küldeni a Földre.
Ezt is olvasd el! Kína kamerákat akar elhelyezni a Holdon, hogy szemmel tartsa leendő holdi bázisát
Ezzel azok a szakemberek, akik a Földről irányítják a szerkezeteket, érzik a gravitációs különbségeket is a két égitest között. Ez hatalmas előrelépés, hiszen így a földi központokban a robotokat kezelő szakemberek érezni fogják, hogy a holdi gravitáció hatoda a földinek. Ezzel a technikával sokkal pontosabb munkát tudunk végezni a Holdon úgy, hogy nem hagyjuk el a bolygónkat.