Cameron egy álomban látta meg a film főszereplőjét
Annak ellenére, hogy ma már a világ egyik legnagyobb hatású rendezőjeként tekintünk a kanadai James Cameronra, 1984-ben egészen más volt a helyzet. A fiatal tehetség a Terminátor előtt mindössze egyetlen egész estés filmet rendezett, a tökéletesen sikertelen Piranha 2. – Repülő gyilkosok című, alacsony költségvetésű, teljesen felejthető alkotást.
Még több hír a filmek világából! 70 éves lett James Cameron – 5 meghatározó filmje, melyek klasszikussá váltak
Nemcsak Schwarzenegger, de Cameron is ennek a filmnek köszönheti a hírnevét
Fotó: Getty Images
A rendező természetesen szeretett volna valami fontosabb, nagyobb hatású művet is vászonra vinni, de az elmondása szerint egyáltalán nem volt olyan ötlete, ami egyszerre vonzotta volna a producereket és elégítette volna ki az ő kreatív vízióit is. Elmondása szerint a Terminátor karaktert végül – eléggé hihetetlen módon – egy álomban látta meg.
A rendező úgy fogalmaz, hogy lázas betegen feküdt otthon, amikor félálomba merült és látta, ahogy egy félig ember, félig robot figura lángoló tűzből sétál ki – és ezzel megszületett a Terminátor.
Nem Schwarzenegger volt az eredeti Terminátor
Lance Henriksen neve talán nem cseng olyan ismerősen, pedig a színész kezdeti karrierje több ponton összefonódik Cameron rendezői munkásságával. Henriksen szerepelt a már említett Piranha 2. – Repülő gyilkosok című moziban, és Cameron eredetileg őt nézte ki a Terminátor szerepére is.
Olyannyira komolyan gondolta a dolgot, hogy amikor bemutatta a terveket a Hemdale Film Corporation produkciós irodának,
Henriksen megjelent tetőtől-talpig Terminátorjelmezben a producerek előtt.
A színész végül a főszerepet ugyan nem, de Vukovich nyomozó szerepét megkapta a filmben, és később az Alien-filmekben is szerepelt.
Schwarzenegger sosem jelentkezett a főszerepre
Schwarzenegger eredetileg nem a főszereplőt alakította volna
Fotó: Shutterstock
Az osztrák testépítő 1982-ben, a Conan, a barbár című filmmel már közepesen nagy névnek számított Hollywoodban – alapvetően ismertebb volt, mint a film rendezője, James Cameron. Ennek ellenére Cameron egyáltalán nem gondolkodott úgy Schwarzeneggerben, mint a Terminátor főszereplőjében. A színésznek eredetileg Kyle Reese karakterét szánta, amit végül Michael Biehn kapott meg.
A hírek szerint Schwarzenegernek azzal sikerült meggyőznie Cameront, hogy a meghallgatásán rengeteg javaslatot tett arra nézve, hogy milyennek is kéne lennie a címszereplőnek – ebből pedig a rendező rögtön tudta, hogy a Terminátor nem lehet más, csak ő.
Cameron egy titkos üzenettel stílust teremtett
A film egyik jelenetében Linda Hamilton Sarah Connorként besétál egy Los Angeles-i bárba, aminek a neve: Tech Noir. Találó és stílusos név, ám ennél többet senki nem sejtett a különös elnevezés mögé. A valóságban azonban – Cameron legnagyobb örömére – a tech noir a Terminátor bemutatása után egy új, egyedi filmes műfajjá nőtte ki magát.
A stílus jellemzői közé tartozik a sötét, disztópikus jövőkép, a látványos neonfények és a kissé pesszimista, cinikus hangvétel. A Terminátor mellett a Mátrix, Az emlékmás és az Upgrade című film tökéletes példái annak a műfajnak, amit Cameron teremtett meg.
Schwarzenegger csak 70 szót mond a filmben
Végignézve a filmet sokaknak feltűnhet, hogy a cím- és főszereplő gyakorlatilag alig szólal meg. A hírek szerint ehhez a rendező végig ragaszkodott, a kevés beszéddel ugyanis még inkább robotszerűnek, valódi gépnek tűnik Schwarzenegger karaktere. Az elvetemült rajongók pontosan meg is számolták, hogy mennyit beszél a Terminátor az első filmben:
összesen 17 sora van, ami 70 szót jelent a 108 perces játékidő alatt.
Ez is érdekelhet! 5 apokaliptikus film, ahol a robotok legyőzik az emberiséget
A szótlansághoz később már kevésbé ragaszkodtak, a film második részében Schwarzenegger már ennek a tízszeresét, 700 szót mond.