Julia Child
Fotó: Getty Images

Az amerikai háziasszony világszerte népszerűvé tette a francia konyhát

Julia Child karácsonyi narancsos kacsájával az egész családot leveheted a lábáról – recept!

Julia Child neve megkerülhetetlen, ha a francia gasztronómiáról van szó. Az 1940-es évek végén Párizsba költöző amerikai háziasszony egy pillanat alatt szeretett bele az ország konyhájába, és ez a szerelem meghatározta az egész életét.


Child elsődleges és legfontosabb célja az volt, hogy a sokszor bonyolultnak tűnő, nehezen kivitelezhető francia recepteket megismertesse az amerikaiakkal. Több televíziós műsorban és könyvben igyekezett bemutatni a francia konyhát a tengerentúliaknak, amivel elévülhetetlen érdemeket szerzett magának. A szakácsnő egyik leghíresebb receptjét, a karácsonyra is tökéletesnarancsos kacsát most mi is bemutatjuk, de figyelem: bonyolult és nagyon aprólékos feladatra vállalkozik, aki ezt az ételt szeretné elkészíteni!

Hozzávalók


  • 4 nagyobb narancs
  • 4 meghámozott narancs
  • egy egész, előkészített kacsa
  • 60 ml vörösborecet
  • 700 ml sötét kacsaalaplé
  • 2-3 evőkanálnyi narancslikőr
  • 2-3 evőkanálnyi nyílgyökérpor
  • 3 evőkanálnyi cukor
  • 2 evőkanálnyi vaj
  • 2-3 deci vörösbor
  • Vegyeszöldségek a sütéshez: hagyma, sárgarépa, zeller

Még több ünnepi recept! Ünnepi sütikalauz: 4 különleges téli desszert Európából

Elkészítése

Narancsos kacsa

Julia Child egyik legnépszerűbb receptje, a narancsos kacsa

Fotó: Shutterstock

A narancshéjak blansírozásával kell kezdenünk: zöldségpucolóval távolítsuk el a citrusok héját, majd vágjuk őket juliennre. A narancshéjakat forró vízben főzzük nagyjából 15 percig, majd szűrjük le és töröljük szárazra.

A kacsa sütése


Ha megvagyunk a narancshéjak előkészítésével, jöhet a kacsa, amit jó alaposan kenjük be sóval és borssal, majd töltsük meg a narancshéjak egyharmadával. Ezt követően helyezzük a mellével felfelé egy sütőedénybe, körbevéve a vegyes zöldségekkel. Süssük a sütő középső szintjén 180 °C-on, amíg enyhén megpirul. Ha a hús elérte a megfelelő színt, csökkentsük a sütő hőmérsékletét, és fordítsuk az oldalára. Folyamatosan figyeljük, hogy elkerüljük a megégést, és szükség szerint távolítsuk el a felesleges zsírt. Folytassuk a sütést, alkalmanként megfordítva, amíg a kacsa teljesen átsül. Nagyjából 15 perccel a sütés vége előtt ízlés szerint sózzuk újra, és tegyük vissza mellével felfelé. A hús levének halvány sárgának kell lennie, amikor teljesen átsült.

A szósz


Amíg a kacsa sül, tegyünk fel egy kisebb edényben vörösborecetet és cukorot, majd kezdjük el melegíteni. Amikor teljesen barnává válik az elegy, vegyük le a tűzhelyről és adjuk hozzá a kacsaalaplevet. Tegyük vissza a tűzre és folyamatos kevergetés mellett adjuk hozzá a maradék alaplevet, valamint a nyílgyökérport. Ezután mehet bele a maradék narancshéj, majd kevergessük tovább, amíg egy sűrű, barna masszát nem kapunk.

Ez is érdekelhet! Ha már unod a forralt bort: így készítsd el a mennyei mézeskalácsos martinit

Összeállítás

Narancsos kacsa

A főételt a hosszú ideig készülő szósz teszi igazán különlegessé

Fotó: Shutterstock


Amikor a kacsa megsült, vegyük ki a sütőből a zöldségekkel együtt, majd helyezzük a tálalótálra a narancsszeletek mellé. A sütőedényt öntsük fel egy-két deci borral, és főzzük addig, amíg körülbelül 2-3 evőkanálnyira csökken a mennyiség. Ezt az alaplevet adjuk hozzá a szószhoz, és pároljuk vele egy rövid ideig. Keverjük hozzá a narancslikőrt és ízesítsük szükség szerint, ügyelve arra, hogy a narancs íze kiegyensúlyozott legyen. Közvetlenül tálalás előtt adjuk hozzá a szószhoz a megolvasztott vajat, majd ezzel locsoljuk meg a kacsát.

A figyelmetekbe ajánljuk