Szinte minden kultúra konyhájában főszerepet kapnak a hagymafélék, melyeket ezerféleképpen el lehet készíteni. Mi is törekedjünk a változatosságra!
Minden földrészen népszerűek a hagymafélék, nehéz olyan népet találni, amely ne használná konyhaművészetében ennek a kultúrnövénynek valamelyik fajtáját.
A hagymafajták számos vitamint tartalmaznak, segítik az emésztést, jótékony hatással vannak a vérnyomásra, valamint a szívbetegségek kockázatát is csökkentik.
Ezerféleképpen elkészíthetjük őket: a főtt, a sült, a párolt, a pirított és a grillezett hagyma is nagyon finom, ráadásul legtöbb fajtája nyersen is nyugodtan fogyasztható – legfeljebb a könnyünk csordul ki tőle.
Ez is érdekelhet: Ez az egyszerű hagymaleves évszázadok óta a francia konyha ékköve
Van egy hiba azonban, amibe olykor még a gyakorlottabb szakácsok is beleesnek – írja a The Manual.
Sokan csak egy-két hagymafajtát szoktak használni főzéskor, pedig Magyarországon is igen széles a kínálat.
Ne elégedjünk meg hát azzal, hogy levesszük az első kezünk ügyébe kerülő hagymafélét a polcról! Cikkünkben röviden ismertetjük a legnépszerűbb hagymafajták előnyös tulajdonságait.
A vöröshagyma – mely nevével ellentétben inkább sárgás, narancssárgás színű – az egyik leggyakrabban használt hagymafajta itthon. A magyar konyha számos klasszikusának adja meg az ízét, illetve szép színt is kölcsönöz a különböző fogásoknak. A szintén népszerű újhagyma tulajdonképpen nem más, mint a vöröshagyma annak korai érési szakaszában.
A lila hagyma kevésbé erős vörös „rokonánál”, édeskés íze miatt a kisebbek is jobban szeretik. Bárhogy elkészíthetjük, de nyersen is rendkívül finom – például zsíros kenyérrel fogyasztva.
A mogyoró- vagy salottahagyma kevésbé elterjedt itthon, de azért sok üzletben kapható. Kisebb, mint a vörös- vagy a lila hagyma, általában salátákba szokták aprítani.
Erős szaghatása miatt a fokhagymával általában óvatosan bánunk, de ha épp nem egy üzleti meetingre tartunk, ne féljünk a használatától!
Felsorolni is nehéz, mennyi fogást képes ízesíteni ez a hagymaféle, amelyet nyersen is nyugodtan fogyaszthatunk.
A metélőhagymát, más néven snidlinget utólagos ízesítésre szokás használni, ugyanis ízét veszti, ha megfőzzük.
A medvehagymát is használhatjuk utólagos fűszerezésre (például vajas kenyérhez), de a metélőhagymával ellentétben főzni is lehet ezzel a fajtával – sajnos azonban csak 2-3 hétig tart a szezonja.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Gyors és egyszerű recept: így készíts hagymalekvárt!
Szintén gyakori szereplője a magyar recepteknek a póré-, valamint a fehér hagyma, de már a kevésbé ismert sonkahagyma is egyre több hazai üzletben kapható.
A felsorolt hagymafélékben két dolog biztosan közös: finomak és egészségesek.
Mi is éljünk tehát a széles választékkal, ne ragadjunk le egyik vagy másik fajtánál!