hagymaleves és hagyma az asztalon
Fotó: Shutterstock

Ez az egyszerű hagymaleves évszázadok óta a francia konyha ékköve

A hagymaleves olyannyira népszerű volt az elmúlt évszázadokban, hogy a parasztoktól kezdve a francia királyig mindenki fogyasztotta. Napjainkban ugyancsak sokak kedvence ez a pár összetevőből – és egy kis odafigyeléssel – könnyen elkészíthető leves.


A hagyma mindig egy könnyen termeszthető és olcsó zöldség volt, így a belőle készült leves egészen a 18. századig paraszti ételnek számított. Ekkor azonban jött XV. Lajos francia király, aki egy vadászat során megéhezett. Szakácsai – egyéb lehetőségek híján – abból főztek az uralkodónak, ami épp kéznél volt: vajból, pezsgőből és természetesen hagymából.

Ez is érdekelhet: 3+1 francia étel, amit könnyen elkészíthetsz otthon

A hagymaleves ekkor hirtelen a társadalom összes rétege körében divatba jött, majd a követő évtizedek során Franciaország legjobb szakácsai az ételt a ma is ismert húsos, sajtos krutonokkal díszített alkotássá fejlesztették.

Mi kell egy igazi francia hagymaleveshez?

hagymaleves

Fotó: Shutterstock

A hagymaleves sikeréhez pár szabályt be kell tartanunk. Első lépésként a hagymát nagyon türelmesen kell karamellizálnunk, mivel túl nagy hő esetén könnyen megéghet és ezáltal keserűvé válhat az étel.

A főzés legelején a hagymákat finoman sózzuk meg, így ugyanis könnyebben elillan annak nedvességtartalma.

Ezután a hagymát – olaj helyett vaj segítségével – egy órán keresztül kezdjük el fedő alatt párolni. Amikor letelt a hatvan perc, kevergessük további egy óráig – fontos, hogy mindezt végig alacsony lángon tegyük.

Ezt is olvasd el! Nagy hibát követsz el, ha kidobod a hagyma héját: 6 tipp, hogyan használhatod fel

A francia hagymaleves tradicionálisan marhahúslevessel készül – ennek elkészítése igényli a legtöbb időt ebben a receptben. Amennyiben erre nincs lehetőségünk, a Drive Magazin cikke szerint bolti alaplevet is használhatunk, vagy főzhetünk hozzá csirkelevest, ami nagyjából ugyanakkor lesz kész, mint a karamellizált hagyma, ha egyszerre kezdünk el dolgozni a kettőn.

Végezetül nincs más hátra, mint a fűszerek – leginkább babérlevél és feketebors – és az alkohol – fehérbor, brandy vagy sherry – hozzáadása, amelyekkel karakteresebb ízvilágot kapunk majd végeredményül. A tálalásnál pedig el ne feledkezzünk a sajtos pirítósról!

A figyelmetekbe ajánljuk