A Voyager-1 az elmúlt öt hónapban értelmezhetetlen üzeneteket küldött a NASA tudósainak. Azonban úgy tűnik, végre sikerült kijavítani a hibát: nemrég újra használható adatokkal szolgált az űrszonda.
A NASA még 1977-ben indított útnak két űrszondát a Voyager-programjának keretében. A Voyager-1-nél és a Voyager-2-nél egy ember alkotta objektum sem jutott messzebbre a Földtől: előbbi 24, utóbbi 20 milliárd kilométer távolságra lebeg bolygónktól a csillagközi térben.
Mi is beszámoltunk arról, hogy a Voyager-1-nél kommunikációs problémák adódtak néhány hónappal ezelőtt. Úgy tűnik, végre sikerült kijavítani a hibákat
– derül ki a Live Science cikkéből.
Ez is érdekelhet: Elküldte utolsó üzenetét a NASA marsi helikoptere, de még nem „halt meg”
A gondok 2023. november 14-én jelentkeztek először: a Voyager-1 a szokásos hasznos adatok helyet egy értelmetlen, nullákból és egyesekből álló üzenetet küldött a NASA pasadenai űrközpontjának.
Három hónapnyi eredménytelen próbálkozás után a tudósok végre megtalálták a probléma gyökerét: a három fedélzeti számítógéprendszer közül az egyik, az adatok „becsomagolásáért” felelős FDS elromlott. Egész pontosan az egyik memóriachip hibásodott meg, amely egyebek mellett az FDS szoftverkódját is tárolta. Mivel a mérnököknek nem állt módjukban több milliárd kilométer távolságból megjavítani a szóban forgó chipet, a szoftverkódot máshol helyezték el az FDS memóriáján belül.
Április 18-án végeztek a munkálatokkal, április 20-án pedig bebizonyosodott, hogy jó megoldást választottak:
öt hónap után ismét értelmezhető adatokat küldött a Voyager-1.
A NASA tudósai így végre az űrszonda állapotát is ellenőrizhették. A Voyager-1 által kibocsátott jelek egyébként 22,5 óra alatt jutnak el a Földre, és a NASA mérnökei által küldött parancsok is ennyi idő alatt érik el az űrszondát.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Így születhetett a Plutón található szívalakú képződmény
A NASA tudósai örülnek a sikernek, de nemrég kiadott közleményükben kiemelik, hogy további kiigazításokra lesz szükség a Voyager-1 rendszerében.
A Voyager-2 eközben rendeltetésszerűen üzemel, igaz, tavaly nyáron ez az űrszonda is elnémult két hétre.