voyager 1

Hibás jeleket küldött vissza a csillagközi űrből a Voyager 1

Komoly kommunikációs probléma lépett fel a Voyager 1-nél, a szonda állítólag rendben van, de a mérési adatait továbbító kommunikációs eszköze nem megfelelően működik.



Az űrszonda három számítógépének egyike, az úgynevezett FDS (flight data system) nem akarja az igazságot, és nem kommunikál a Voyager távközlési egységével (TMU). Ez röviden annyit tesz, hogy semmiféle tudományos adatot nem tud a Földre küldeni. Jó hír, hogy a földi parancsokat továbbra is fogadni tudja és végrehajtja, tehát nem romlott el teljesen – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Így üzentünk a földönkívülieknek – a NASA különös hangfelvételét bocsájtják árverése

A szondák által tapasztalt kihívásokra való megoldáskeresés gyakran az eredeti, évtizedes dokumentumok tanulmányozását igényli, amelyeket olyan mérnökök írtak, akik nem látták előre a ma felmerülő problémákat. Ennek eredményeképpen időbe telik, amíg a csapat megérti, hogy egy új parancs hogyan befolyásolja az űrszonda működését, hogy elkerülje a nem kívánt következményeket

– áll a NASA közleményében.

Az FDS-t arra tervezték, hogy a tudományos műszerekről, valamint az űrszonda állapotáról gyűjtsön adatokat. Ezeket aztán a TMU összegzi egy adatcsomagban, és továbbítja a Földre – bináris kód, azaz egyesek és nullák formájában.

A probléma pedig pont itt ütötte fel a fejét. TMU ugyanis egyesek és nullák ismétlődő mintázatát küldte, mintha beakadt volna. A Voyager csapata már megpróbálkozott az informatika egyik alapvetésével (újraindítás), valamint a probléma megjelenése előtti állapot visszaállításával is megpróbálkoztak, eddig eredménytelenül.

Az űrügynökség csapatának tehát további megoldásokkal kell próbálkoznia, hogy megfejtsék a 46 éves űrszonda meghibásodásának okát.

A figyelmetekbe ajánljuk