Hetvenkét repülés és több mint ezer nap szolgálat után nem száll fel többé a NASA Mars-helikoptere. Az amerikai űrügynökség munkatársai már el is búcsúztatták az Ingenuityt, azonban az űreszköz a jövőben hasznos eszköze lesz a tudománynak.
2021. február 18-án a Perseverance nevű marsjáróval egyetemben egy helikopter is megérkezett a vörös bolygóra. Az Ingenuity nevet viselő jármű néhány héttel később első repülését is végrehajtott a Marson, amelyet hetvenegy további követett.
Több mint ezer nap szolgálatban töltött idő után azonban a helikopter propellerje megsérült, ellehetetlenítve a további küldetéseket.
Az Ingenuity nemrég „búcsúüzenetet” is küldött a NASA munkatársainak, akik tortaevéssel ünnepelték meg a helikopter szolgálatait.
A Ingenuity pályafutása azonban nem ért még véget teljesen – derül ki az IFLScience cikkéből.
Ez is érdekelhet: Különös égitest tűnt fel a Mars körüli pályán
Hatalmas vállalkozás volt három évvel ezelőtt a helikopter üzembe helyezése. A Marson uralkodó gravitációs erő mértéke a harmadát teszi ki a Földének, a vörös bolygó légköri nyomása pedig a földi értéknek százada csupán. Utóbbi tényből az is következik, hogy az Ingenuity 1,2 méter hosszú propellerjei sokkal kevesebb levegőmolekulával léphettek interakcióba, mint azt a Földön tehették volna.
Illusztráció
Fotó: Unsplash
A nehézségek dacára az Ingenuity igazi sikertörténetnek számít.
Eredetileg öt repülést terveztek a NASA munkatársai, ebből lett hetvenkettő. Öt marsi nap helyett végül több mint ezer napig volt szolgálatban a jármű, melynek segítségével „madártávlatból” is vizsgálhatták a vörös bolygót a tudósok. A helikopter a Perseverance-nak is segített az ígéretes kutatási helyek megtalálásában.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: 2,4 millió évente a Mars valami nagyon furcsát tesz a mi óceánjainkkal
Januárban viszont megtörtént a baleset, nemrég pedig utolsó üzenetét is elküldte az Ingenuity. A NASA kutatói tortával ünnepelték az elmúlt három év eredményeit.
Az Ingenuity azonban sérülten is a tudományt fogja szolgálni: adatokat fog gyűjteni a vörös bolygó felszínén, melyeket a NASA Deep Space Networkjén (űrbéli telekommunikációs hálózatán) keresztül fog a Földre juttatni.
A tudósok szerint az esetleges későbbi emberi Mars-missziók szempontjából is fontos lehet a helikopter munkája.