A NASA Psyche űrszondája 2029-ben egy különleges aszteroidát fog tanulmányozni, hosszú útja során pedig lehetőséget biztosít egy teljesen új kommunikációs rendszer tesztelésére. Az új módszer rádióhullámok helyett infravörös lézert használ – és most bebizonyosodott, hogy 226 millió kilométernyi távolságból is tökéletesen működik, írja az IFLScience.
A vizsgálandó, fémekben rendkívül gazdag aszteroida a Mars és a Jupiter közötti fő aszteroidaöv távoli részén található. A Psyche megérkezését követően mintegy 26 hónapig kering majd körülötte annak érdekében, hogy a NASAtöbbet megtudhasson annak tulajdonságairól. Az aszteroida a Naptól 378 millió és 497 millió kilométer közötti távolságban kering, a Psyche pedig várhatóan 2029-ben éri majd el.
Ez is érdekelhet! Tudósok szerint a Föld akkor is a pályáján maradna, ha a Nap fekete lyukká változna
Az űrszonda persze közel hatéves útja alatt sem tétlenkedik – április 8-án, tőlünk 226 millió kilométerről ugyanis üzenetet küldtek vele a Földre.
A Psyche rádióhullámokon keresztül juttatott el egy adatsort a NASA Deep Space Optical Communications nevű rendszeréhez, amely pedig lézerrel továbbította azt – mindezt a Föld és a Nap közötti távolság másfélszereséről.
A NASA sikeresen fogadta az üzenetet, ez pedig hatalmas áttörést jelent: az eredmények bizonyítják, hogy még ilyen elképesztő távolságból is működik az új rendszer, ráadásul a várakozásoknál sokkal magasabb sávszélességen, akár 25 Mbps-on is le lehet tölteni az érkező adatokat. A Deep Space Optical Communications tehát óriási lehetőségeket rejt magában – az említettek mellett azért is, mert akár százszor is gyorsabb lehet, mint a hagyományos rádióátvitel.
Április 8-án körülbelül tíz percnyi űreszköz-adatot küldtünk el
– mondta Meera Srinivasan, a projektet irányító NASA Jet Propulsion Laboratory vezetője.
Ez komoly mérföldkövet jelent a projekt számára, mivel megmutatja, hogy az optikai kommunikáció hogyan kapcsolódhat egy űrhajó rádiófrekvenciás kommunikációs rendszeréhez.
Bár az eredmények már eddig is bíztatóak voltak, a korábbi tesztek során – amikor többek között egy macskás videót is küldtek a Psyche-ről – az űreszköz sokkal közelebb volt, mindössze néhány tízmillió kilométerre. A technológia a mostani sikernek köszönhetően egyre ígéretesebbnek tűnik, a viharok a rádióhullámokkal ellentétben viszont erősen befolyásolhatják: az optikai rendszerrel küldött lézersugár egész egyszerűen elakad a felhőkben, emiatt még némi finomhangolásra van szükség.
Ajánljuk figyelmedbe! Hónapokon át zagyvaságokat beszélt, de végre magához tért a NASA Voyager-1 űrszondája
A NASA júniusban ismét tesztelni fogja a rendszert, amikor a Psyche két és félszer olyan távol lesz a Naptól, mint a Föld. Ez a pozíció kulcsfontosságú, hiszen megegyezik a Föld és a Marslegnagyobb távolságával.