A Nap nem fog fekete lyukká változni, ettől függetlenül érdemes eljátszani a gondolattal, hogy mi történne Földünkkel egy ilyen forgatókönyv esetén. A NASA tudósai érdekes megfejtéssel álltak elő.
Napunk jelenleg tízmilliárd éves fejlődésének körülbelül a felénél tart. A 4,57 milliárd éves csillag hatalmas mennyiségű energiát sugároz ki, amely a magjában található hidrogén termonukleáris fúziójából származik.
Ez az állapot azonban nem tart örökké: amint fogyóban lesz a magban a hidrogén, a Nap nehezebb elemeket, valamint a rétegekben fellelhető hidrogént lesz kénytelen felhasználni. A csillag emiatt kb. 5 milliárd év múlva vörös óriássá, újabb egymilliárd év elteltével pedig fehér törpévé fog változni.
Ez is érdekelhet: A jövőben egyre ritkábban láthatunk majd napfogyatkozást
A tudósok azt kizárják, hogy a Nap valaha fekete lyukká alakuljon, ehhez ugyanis körülbelül hússzor ekkorának kéne lennie.
Ettől függetlenül érdemes eljátszani a gondolattal, hogy mi lenne, ha ez mégis megtörténne. A NASA tudósai megtették – írja az IFLScience.
Illusztráció
Fotó: Unsplash
A laikusok azt gondolhatják, hogy amennyiben a Nap valóban fekete lyukká változna, hatalmas gravitációs vonzása beszippantaná a Földet is. Ez azonban tévedés, ugyanis ennek a csak gondolatkísérletünkben létező fekete lyuknak pont akkora lenne a gravitációs ereje, mint a Napnak, amelyből képződött.
A közvélekedéssel ellentétben a fekete lyuk nem egy kozmikus porszívó. Ha Napunkat egy ugyanakkora tömegű fekete lyuk váltaná fel, a Föld pályája változatlan maradna
– magyarázza a NASA.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Elképesztő tömegű fekete lyukat találtak a csillagászok
Ha a Föld pályája nem is, minden más drasztikusan megváltozna.
A Nap 1,4 millió kilométeres átmérője 3 kilométeressé zsugorodna, de ezt már nem láthatnánk a saját szemünkkel: energiája nélkül addigra minden élet kipusztulna a Földön.
De, ahogy azt említettük, mindez csak spekuláció – a Nap nem fog fekete lyukká változni.