Bár a Marsot évek óta folyamatosan figyelik és kutatják, eddig senki se vette észre, hogy egy hatalmas aktív vulkán bújik meg a vörös bolygón.
A tudósok a bolygó egyenlítője közelében fedezték fel a vulkánt a Mars Tharsis vulkáni tartományának keleti részén. Ugyan még nem tudni a hivatalos nevét, egyelőre Noctis vulkánnak hívják, és 280 mérföld, azaz megközelítőleg 450 kilométer széles – írja a BBC.
Csak érzékeltetésképpen: ez körülbelül akkora távolság, mint Budapestről eljutni Ljubljanába.
NEW GIANT VOLCANO ON MARS!
— Pascal Lee (@pascalleetweets) March 13, 2024
Announcing today discovery of a giant volcano on Mars. Ancient, heavily eroded, but active recently & likely still has shallow glacier ice, near equator! Let's go explore!https://t.co/seIRRq9RpF@sourabh_shubham@SETIInstitute @MarsInstitute @NASAAmes pic.twitter.com/NlLlMYo75t
A vulkán a Tharsis nevű régióban található, amely három másik óriásvulkánnak is otthont ad: Ascraeus Mons, Pavonis Mons és Arsia Mons. Bár a Noctis átmérője nagyobb, mint a többié, erodáltabbnak tűnik, ezért nem olyan magas. Ez az erózió lehet az oka annak, hogy bár 1971 óta sokszor lefényképezték, eddig senki sem vette észre.
Olvasd el ezt is! Vadiúj információ derült ki a Marsról, amin még a tudósok is ledöbbentek
A tudósok úgy vélik, hogy a vulkán már régóta aktív, és a hatalmas természeti jelenség alatt
akár még gleccserjég is lehet.
Szerintük ez azért jelentős felfedezés, mert új helyszínt biztosít a Mars részletesebb tanulmányozásához, beleértve az ottani élet keresését is.