Az űrteleszkópok eddigi elemzései szerint akár többszáz millió, potenciálisan lakható bolygó is lehet a galaxisunkban. Egy új elmélet szerint azonban ez a feltételezés megdőlni látszik, és valójában sokkal kevesebb olyan égitest van, amelyen elképzelhető lehet az élet.
A Space számol be arról az új kutatásról, amely a galaxisukban lévő csillagok egy fajtáját, az úgynevezett vörös törpéket tanulmányozta. Ezek a képződmények viszonylag kicsik, a mi Napunknál jóval könnyebb csillagok, bolygók azonban ugyanúgy keringenek körülöttük, mint a Nap esetében.
Bár eddig úgy hittük, hogy ezek az égitestek akár arra is alkalmasak lehetnek, hogy kialakuljon rajtuk az élet, az új adatok ennek az ellenkezőjét mutatják.
Ez is érdekelhet! Fontos dolgot fejthettek meg a Holddal kapcsolatban
Kiderült ugyanis, hogy ezek a vörös törpék – a méretüktől függetlenül – elképesztően magas ultraviola-sugárzást bocsájtanak ki magukból, ez pedig jelentősen csökkenti az élet kialakulásának lehetőségeit.
Azt eddig is sejtettük, hogy egyes vörös törpék UV-sugárzása teljes mértékben lakhatatlanná tesz bizonyos, körülöttük keringő bolygókat. A mostani kutatások azonban azt mutatják, hogy a sugárzás szinte az összes vörös törpe esetén annyira rendkívül magas, hogy a környezetükben lévő égitesteken az élet kialakulása teljességgel kizárt
– idézi a portál Vera Berger kutatót.
A portál emlékeztet, hogy a Naprendszeren kívül eső, úgynevezett exobolygókról eddig úgy sejtettük, hogy akár lakhatók is lehetnek, hiszen megfelelőek a körülmények az élet kialakítására. Csakhogy az a fajta sugárzás, amit most mértek a kutatók, ennek az esélyét jelentősen csökkenti, sőt, szinte a nullával teszi egyenlővé.
Ezt is olvasd el! Óceánt talált az Uránusz egyik holdján a James Webb
A vizsgálatot végző csapat ugyanis megállapította, hogy az eddigiekhez képest ezek az UV-sugárzások legalább háromszor, de sok esetben tizenkétszer olyan erősek, mint azt gondoltuk.