Hold
Fotó: Shutterstock

Fontos dolgot fejthettek meg a Holddal kapcsolatban

A tudomány jelenlegi információi szerint a Holdnak nincsen számottevő légköre, mindössze egy rendkívül ritka és vékony réteggel rendelkezik, melyet már atmoszférának, pontosabban exoszférának lehet tekinteni. Nagy rejtély, hogy hogyan képes mégis fenntartani a légkörét, hiszen arra a Föld mágneses tere korlátozó hatással van. A tudósok szerint a Hold atmoszférájának már réges-régen el kellett volna tűnnie a naptevékenység miatt.


A Hold légkörét alakító gázokat kétségtelenül mindig feltölti valami, ami miatt folyamatosan fennáll az exoszféra. Úgy néz ki, a tudósok rájöttek az okára: szerintük az apró, porból vagy kőzetdarabokból álló mikrometeoritok folyamatosan becsapódnak a Hold felszínébe, ezáltal gyakorlatilag felrúgják a talajt, elpárologtatva a holdport, vagyis a Hold felszíni talajrétegét, emellett pedig a Hold körüli térbe atomokat bocsátanak ki – írja a ScienceAlert.

A mikrometeoritok hatására létrejön a párologtatás, ami meghatározó folyamat annak érdekében, hogy kialakuljon a holdi atmoszféra. A Hold közel 4,5 milliárd éves, ezalatt az idő alatt a felszínébe folyamatosan behatoltak a mikrometeoritok. Lehet, hogy a vékony légköre azért vált ilyen stabillá, mert ezek az apró hatásoknak köszönhetően folyamatosan újratöltődnek a gázok

– mondta Nicole Nie, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) geokémikusa.

Hold

Fotó. Shutterstock

Mivel a Hold atmoszférája kifejezetten diffúz, nagyon nehéz tanulmányozni. Azért tudjuk, hogy létezik, mivel az Apollo-program során ott hagyott detektorok különböző atomi komponensek jelenlétét észlelték, ám az eredetükre tudósok csak nehezen jöttek rá. A meteoritbombázások nagy mértékben hozzájárulnak a modellezéshez, mint az „ion sputtering“ (magyarul ionmarás), amely folyamat során az atomok kilökődnek a Hold felszínéről, amikor a napszél által hordozott, töltött részecskék becsapódnak.

Nie és kollegái közelebbről akarták megvizsgálni ezeket a különböző folyamatokat és azt, hogy milyen szerepet játszanak a Hold exoszférájában, így a hét hónapig működő LADEE holdszonda adatait vizsgálták. Ez alapján arra a következtetésre jutottak, hogy mindkét folyamat hatással van a Hold légkörére. Magyarázatuk szerint egy meteoreső közben több atomot látunk az atmoszférában, valamint amikor például egy Napfogyatkozás esetén a Hold védve van a Naptól, apróbb változások észlelhetők a légkörében, vagyis a Nap is hatást fejt ki arra.

A figyelmetekbe ajánljuk