Pók bemászik az ember szájába - illusztráció
Fotó: Shutterstock

A közhiedelem az, hogy életünk során nyolc pók mászik a szánkba alvás közben

Álmunkban tényleg bemásznak a szánkba a pókok? A tudomány válaszol!

Az egész világon, így hazánkban is hihetetlenül elterjedt az a közkeletű gondolat, miszerint egy ember az élete során átlagosan nyolc pókot eszik meg. Persze nem direkt, a szájhagyomány útján terjedő feltételezés szerint ugyanis az állatok éjszaka másznak a szánkba, mi pedig – teljesen észrevétlenül – lenyeljük őket. A tudomány szerint azonban ez a hiedelem inkább mese, mint valóság.


Az IFL Science járja körbe az egyik legnépszerűbb és legnagyobb körben valóságként elismert városi legendát, miszerint átlagosan nyolc pókot fogyasztunk el az életünk során.

A teória szerint az állatok éjszaka, a szájban lévő nyál miatt próbálnak közelebb kerülni hozzánk, mi pedig teljesen öntudatlanul lenyeljük őket.

Ez is érdekelhet! Ősemberek: 5 tévhit, ami elterjedt, de köze sincs a valósághoz

Még arra is nagyobb esélyünk van, hogy nyerünk a lottón, mint arra, hogy alvás közben pókokat együnk

– idézi a portál Floyd Shockley-t, aki rovarok gyűjtésével és tudományos vizsgálatával foglalkozik.

A szakértők szerint a pókoknak egyetlen esélyük lenne arra, hogy az ember szájába kerüljenek, ez pedig egy véletlenszerű esés: az ugyanis elképzelhetetlen, hogy az arcunkon végigmászva jussanak el az emberek szájáig.

P\u00f3k

Bármekkora pókról is legyen szó, azonnal felébrednénk arra, ha az arcunkon mászna

Fotó: Shutterstock

Szinte bizonyos, hogy ha egy nyolclábú lény mászna az arcunkon, arra azon nyomban felébrednénk. Még jóval azelőtt, hogy az állatnak esélye lenne arra, hogy a szánk közelébe kerüljön

– mondja Matt Wilkinson, zoológus, aki szerint a pókoknak evolúciós szempontból sem jutna eszükbe soha, hogy egy alvó ember szájának közelébe menjenek.

Ezt is olvasd el! Új elmélet oldja meg Schrödinger macskájának paradoxonját

Az ember önmagában rémálom egy pók számára, különösen akkor, amikor alszik. Amit ők látnak, az egy hatalmas behemót, ami forgolódik, mozog, egyszóval veszélyesnek tűnik. Ráadásul a szánkon keresztül folyamatosan távozik a szén-dioxid, ami még jobban elriaszthatja az állatot

– ecseteli a tudós.

S ha mindez nem lenne elég érv a népi bölcsesség megdöntéséhez, létezik egy kézzelfogható bizonyíték is arra, hogy miért nem lehetséges az, hogy álmunkban pókok másszanak a szánkba.

Sem az általános tudományos világban, sem az orvostudomány területén egyetlen ilyen esetről sincs feljegyzésünk. Arról nem is beszélve, hogy mi is rengeteg embert láttunk már életünk során aludni, de olyat még sosem, hogy egy pók épp bemászni készülne valakinek a szájába. Egyszerűen nincs bizonyíték arra, hogy ez az emberiség történetében akár csak egyszer megtörtént volna.

A figyelmetekbe ajánljuk