Dinoszaurusz.

Illusztráció.

Évtizedes tévhit dőlt meg ezzel a dinoszaurusszal kapcsolatban

A szakemberek évtizedek óta vizsgálnak egy leletet, amiről sokáig azt hitték, hogy egy fiatal T.rex csontváza – ez azonban minden bizonnyal tévedés.


A Nanotyrannus lancensis nevű fajt évtizedekkel ezelőtt fedezték fel, azonban egyesek később úgy gondolták, hogy egy fiatal T. rexre bukkantak rá.

A Nanotyrannus koponyáját 1942-ben találták meg Montanában, a paleontológusok azonban évtizedek óta találgatják, külön fajról van-e szó.

Ez is érdekelhet: A kutatók szerint teljesen máshogy néztek ki a T.rexek fogai, mint azt eddig hittük

Dr. Nick Longrich, a Bath-i Egyetem Milner Evolúciós Központjának munkatársa, és Dr. Evan Saitta, a Chicagói Egyetem kutatója azonban elhatározták, hogy alaposabban megvizsgálják, milyen élőlényről van szó pontosan – írja a Phys.org.

A csontok növekedési gyűrűinek megmérése után a kutatók megállapították, hogy a növekedés lassulásával a csontok külső részei egyre sűrűbben helyezkedtek el. Ez arra utal, hogy ezek az állatok közel kifejlett méretűek voltak, és nem gyorsan növő fiatal egyedek.

Emellett a csontok növekedésének modellezése azt mutatta, hogy a Nanotyrannus maximálisan 900-1500 kilogrammos és öt méteres lehetett, ami körülbelül 15%-a a T. rex méretének, amely 8000 kilogrammra és kilenc méteresre vagy még nagyobbra nőtt.

Amikor megláttam ezeket az eredményeket, nagyon megdöbbentem. Nem számítottam rá, hogy ennyire meggyőzőek lesznek. Ha fiatal T. rexek lennének, akkor őrült módon növekedniük kellene, évente több száz kilogrammot kellene felszedniük, de nem ezt látjuk. Sokféleképpen próbáltuk modellezni az adatokat, de mindig alacsony növekedési rátákat kaptunk. Úgy tűnik, hogy ez a vége annak a hipotézisnek, hogy ezek az állatok fiatal T. rexek lehettek

– mondta Longrich.

A figyelmetekbe ajánljuk