5 tévhit az űrről, amit mindenkivel elhitettek

5 tévhit az űrről, amit mindenkivel elhitettek

Az űr egy rejtélyes hely, amelynek teljes feltérképezéséhez egy élet is kevés. Azonban ez sem állította meg az univerzummal kapcoslatos tévhitek villámgyors terjedését. A legtöbb ferdítést talán a popkultúra és számtalan sci-fi film inspirálta, amelyek között van néhány egészen elképesztő is. Éppen ezért jöjjön öt jól ismert mítosz, amit ideje megdönteni!


A zéró gravitáció zéró tömeget jelent

A mikrogravitációval kapcsolatban is érdemes sok mindent tisztázni. Nem azt mondták mindig, hogy az űrben nincs gravitáció? És ha nincs gravitáció, akkor súlyunk sem lehet az űrben. Máskülönben hogyan tudnának az űrhajósok csak úgy lebegni az űrállomáson?

A zéró gravitáció kifejezés meglehetősen félrevezető. Egy tárgyra mindig hat valamilyen erő. Az ISS-en tartózkodó űrhajósok valójában nem súlytalanok, hanem állandó szabadesésben vannak. A Föld körüli pályájuknak köszönhetően tehát mindig zuhannak, de soha nem érnek földet – kezdi a Hello Magyar.

Ez is érdekelhet: Rejtélyes dolgok az űrben, amire a tudósok sem tudják a magyarázatot

A Nap egy lobogó tűzgolyó

A Napunk nem egy tomboló máglya a Naprendszer közepén, hanem sokkal inkább egy atomreaktor. A csillagok belsejében a hidrogénatomok héliumatomokká olvadnak össze. A magfúzió során hatalmas mennyiségű energia szabadul fel. Ez az energia minden irányba kilövell, és végül eljut hozzánk is.

Az űrben nincs hang

Az űrben senki sem hallja a sikolyodat – legalábbis ez volt A nyolcadik utas: a Halál című film szlogenje.

De meglepő módon ez csak egy bizonyos pontig igaz. Bár soha nem hallhatod az űrhajók felrobbanását, mint a különféle filmekben, mégis léteznek olyan területek az űrben, ahol elég részecske lehet ahhoz, hogy a hang terjedjen. Mint például a forró gázfelhők, amelyek néhány fekete lyuk körül keletkeznek.

A Hold sötét oldala

Akit kicsit is érdekel a téma, az már rengetegszer találkozhatott ezzel az állítással, miszerint a Holdnak van egy napos és egy sötét oldala. Ez azonban nem így van. A Hold kötött tengelyforgással rendelkezik, ez azt jelenti, hogy ugyanannyi időre van szüksége ahhoz, hogy egy teljes fordulatot tegyen a tengelye körül, mint amennyi idő alatt egyszer megfordul a Föld körül. Ezáltal a napfény mindig csak az egyik oldalát éri, de az objektum minden oldalát minden nap éri fény.


Az űrhajósok felrobbanhatnak az űrben

Hála a filmeknek és a popkultúrának, egy másik hazugság, amit elhitettek velünk az az, hogy mi történik, ha egy űrhajós közvetlenül, űrruha nélkül kerül az űrbe. Ha űrsétán vennnk részt, és a ruhánk vagy a sisakünk megsérülne, az értelemszerűen nem lenne túl jó. Az űr keményen megviseli az emberi szervezetet, és hacsak nem tudunk villámgyorsan reagálni a helyzetre, valóban halállal is végződhet. De nem úgy, hogy léggömb módjára felrobbanunk.

A figyelmetekbe ajánljuk