Ősemberek tűz
Illusztráció: shutterstock/AI

Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre.

Az utolsó jégkorszak idején az ősemberek akár 600 fokos tüzet is képesek voltak csiholni

Bár a tűzhasználat már több mint egymillió éve része az emberiség eszköztárának, a legutóbbi jégkorszak leghidegebb időszakából, az úgynevezett utolsó glaciális maximum idejéből meglepően kevés nyomot találunk a tűz jelenlétére – írja a Science Alert. Egy friss tanulmány azonban most megerősítette: a korabeli emberek nemcsak használták a tüzet, de rendkívül precízen voltak képesek kezelni azt.


A portál beszámolója szerint a kutatók a mai Ukrajna területén, a Dnyeszter folyó mentén található Korman' 9 lelőhelyen talált három ősi tűzrakó helyet vizsgálták meg részletesebben.

Ezt is olvasd el! Mamutcsontokkal játszhattak 400 ezer évvel ezelőtt a gyerekek

Az elemzések szerint

az őseink ezeken a tűzrakóhelyeken akár 600 fok feletti hőt is elérhettek, ami azt jelzi: a jégkorszaki emberek pontosan tudták, hogyan szabályozzák a tüzet, még extrém körülmények között is.

Az ősemberek tökéletesen kontrollálták a tüzet, és attól függően használták, hogy mire volt épp szükségük

– idézi a tanulmány Philip Nigst régészt.

\u0150sember, t\u0171z

Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre.

Illusztráció: shutterstock/AI

A kutatók szerint a tűz nemcsak melegedésre szolgált, hanem főzéshez, szerszámkészítéshez és közösségi összejövetelekhez is nélkülözhetetlen volt.

Bár korábban úgy tűnt, hogy a jégkorszak fagyos klímája miatt esett vissza a tűzhasználat, a mostani felfedezések inkább azt mutatják: a tüzelőanyag, különösen a lucfenyő hiánya és a természet rohamos pusztulása okozhatja a régészeti bizonyítékok hiányát is.

A már említett tűzrakóhelyeken talált megégett állattetemek azt is felvetik, hogy a vadászó-gyűjtögető közösségek időnként csontokat is égethettek tüzelőanyagként.

Ez is érdekelhet! Eddig nem ismert emberi populáció nyomaira bukkantak tudósok

A jelek alapján ráadásul

ugyanazon helyszínekre akár egyes évszakokban vissza is térhettek az ősemberek, így a tűz nemcsak a túlélés, hanem a kialakult élet ritmusának egyik központi eleme is volt.

A figyelmetekbe ajánljuk