A főzést ma már sokan egyfajta tudománynak tekintik, amihez a hozzáértő séfek és az önjelölt szakácsok is nagyban hozzájárultak. Ez azonban nem volt mindig így, az ember őse sokáig egyáltalán nem főzte meg az ételeit és eddig az is kérdéses volt, hogy pontosan mikor kezdte el alkalmazni a tüzet arra, hogy felmelegítse, majd később főzze az ételeket.
Sokak szerint a főzés, mint emberi tevékenység nagyban hozzájárult ahhoz, hogy bevigyük azokat az extra kalóriákat a szervezetünkbe, ami a mostani agyunk kialakulásához szükséges volt. Tehát, minden valószínűség szerint, ha az őseink nem kezdték volna el megfőzni az ételeket, akkor közel sem lenne ekkora és ennyire barázdált az egyik legfontosabb szervünk.
A Live Science szerint az első, máig fennmaradt emlék a főzésről közel 50 ezer éves, így tehát az biztosan kijelenthető, hogy ekkor már használtuk a tüzet az ételek elkészítésére. Mások szerint azonban ez a tevékenység akár már 2 millió évvel ezelőtt is ismert lehetett az őseink között. A régészek szerint elsősorban abból lehet következtetéseket levonni, hogy mikor kezdte el az ember kontrollált körülmények között használni a tüzet.
Ez is érdekelhet! A legkisebb ősember még a hobbitoknál is alacsonyabb volt
Az állatok vadászata mellett hamar kialakult a főzés tevékenysége is
Fotó: Shutterstock
A fennmaradt leletek szinte mindegyikében találunk olyan jeleket, amik ilyen vagy olyan módon a tűzzel hozhatók kapcsolatba. De még itt is megoszlanak a vélemények, mert az, hogy megjelenik a tűz, mint természeti jelenség, nem jelenti azt, hogy az ősember ezt kordában is tudta tartani. Azt pedig még kevésbé, hogy a saját hasznára tudta volna fordítani
– idézi a portál Bethan Linscott régészt.
A kutatók nemrégiben egy tűzrakóhelyet fedeztek fel Izrael területén, amit közel 300 ezer évesre becsülnek. De Angliában
olyan 400 ezer éves állati tetem leleteit is feltárták, ahol az állat nagyrésze elszenesedett, tehát könnyen lehet, hogy ebben az esetben a tűzhasználat már egyértelműen az állat elkészítését segítette.
Ezt is olvasd el! Egy csók is elég volt a halálhoz az ősemberek között
Richard Wrangham biológus szerint azonban az egymillió éves becslések is megállják a helyüket.
Egyértelmű, főzésre utaló jeleket fogak közti maradványokban találunk, amik nagyjából 50 ezer évesek. De ettől függetlenül tudunk olyan barlangról Dél-Afrikéban például, ami közel egymillió éves és aminek a területén hamut találtak. Ez arra utal, hogy valamilyen állatot vagy növényt itt elégettek.
Hogy ez rituális okokból történt, vagy valóban a főzés első nyomai ezek, az persze kérdéses, de