Három új őskori lelelet fedheti fel a rejtélyt a valaha élt legkisebb ősember, a Homo floresiensis kapcsán. A maradványok arra utalnak, hogy az embernek ez az őse még annál is sokkal alacsonyabb lehetett, mint azt eddig gondoltuk.
A Science Alert számol be a hírről, hogy az indonéziai Flores szigetén található Mata Mengében talált csontdarabok közel 700 ezer évesek lehetnek. A florensi embernek nevezett elődünk minden bizonnyal a Homo erectus egyik leszármazottja lehet, a hobbit nevet pedig A Gyűrűk Urából jól ismert apró lények után kapták.
Ez is érdekelhet! Őskori romantika: miképp találtak egymásra a neandervölgyiek és az emberek?
Ez nem is csoda, hiszen a leleletek arra utalnak, hogy a Homo floresiensis egyedei alig érték el a 110 centimétert, de a mostani kutatások során talált csontok arra utalnak, hogy voltak köztük olyanok is, akik még 100 centiméter magas sem nőttek meg.
Homo floresiensis koponya
Fotó: Shutterstock
Ennek a tudósok szerint elsősorban az lehet az oka, hogy az indonéz szigetvilágon folytatott életvitelük és a korlátozott lehetőségeik miatt az evolúció során semmi nem indokolta, hogy nagyobbra nőjenek. Ráadásul a területen található apróbb állatok vadászatát is megkönnyítette a méretük.
A nemrégiben felfedezett három új lelet között találtak egy felkarcsontot is, ami Adam Brumm szakértő szerint a legkisebb, amit valaha találtak az őskorból.
Ajánljuk figyelmedbe! Egy csók is elég volt a halálhoz az ősemberek között
A florensi emberek evolúciójáról nem sokat tudunk, de ezen a most megtalált csontok sokat segíthetnek. Az szinte biztos, hogy akkor alakulhattak ki, amikor a Homo erectusok megjelentek az indonéz szigetvilágban és le is telepedtek itt. Azt azonban nem lehet pontosan tudni, hogy milyen okból lettek egyre kisebbek és kisebbek
– idézi a portál a kutatót.