mamut
Fotó: Shutterstock

Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre.

Mamutcsontokkal játszhattak 400 ezer évvel ezelőtt a gyerekek

A nyugat-ukrajnai Mezhyrich régészeti lelőhelyen fedezték fel azokat a mamutcsontokból készült tárgyakat, melyeket megvizsgálva tudósok megállapították, hogy gyerekjátékként funkciónálhattak.


A lelőhelyen a kutatók 24 apró mamutcsont-töredékre bukkantak – más kovakőből és kvarcból készült tárgyak mellett. Az elemzések kimutatták, hogy a csonttöredékek közül 11-et szándékosan megmunkáltak, hármat pedig más eszközökkel formáztak.

Az elefántcsont keménysége a Mohs-skálán jellemzően kettő és négy egység között mozog, míg a tűzkő és a kvarc kb. nyolcas fokozatot mutat. Ezek szerint az mamutcsont nem megfelelő anyag funkcionális eszközökhöz, így a kutatók csak találgatni tudtak, hogy mi lehetett ezeknek a döbbenetesen régi relikviáknak a célja.

Mivel ezek a tárgyak nem alkalmasak szerszámnak, tudósok valószínűnek tarthatják, hogy a szüleiket és felnőtteket utánzó gyerekek játékaiként funkciónáltak.

Az IFL Science írásából kiderül, hogy nem világos, hogy pontosan melyik archaikus emberfajhoz köthetőek a tárgyak, a darabok ugyanis túl régiek ahhoz, hogy a Homo sapiens készítette volna őket. Ez viszont azt is jelenti, hogy az ősi emberfélék már a fejlődés korai szakaszában is folytathattak olyan tevékenységeket, amelyeket utánzónak vagy szociálisan motiváltnak nevezhetünk.

A figyelmetekbe ajánljuk