cápa

A kép illusztráció.

Félelmetes ősi cápákat találtak a világ leghosszabb barlangrendszerében

A Kentucky államban található Mamut-barlang Nemzeti Park alatt húzódik – a maga 686 kilométerével – a világ leghosszabb barlangrendszere. A kutatók időről időre megdöbbentő felfedezéseket tesznek itt, a legújabb vizsgálatok során páldául két új ősi cápafajra bukkantak.


Az Alabamai Egyetem geológusainak tanulmányából kiderül, hogy mindkét fajt a barlangrendszerben gyűjtött fosszíliákból sikerült azonosítani. A projekt abba a Paleontológiai Erőforrás-leltárba (PRI) tartozott, amelynek segítségével már legalább 70 ősi halfajt azonosítottak a kutatók.

Ezt is olvasd el! Biológusok cáfolták a legnagyobb félreértést a cápákkal kapcsolatban

A tudósok szerint az újonnan felfedezett két cápafaj több mint 325 millió évvel ezelőtt élhett, vadászati területük pedig a mai Kentucky és Alabama partjainál húzódhatott.

A paleontológusok felnőtt és fiatal fogak alapján osztályozták a Troglocladodus trimblei-nek elnevezett fajt: ez a cápa a becslések szerint körülbelül 3-3,6 méter hosszú lehetett. Szakértők szerint ez nagyjából megegyezik egy óceáni fehérfoltú vagy egy citromcápa hosszával.

A Mamut-barlangrendszer, USA

A Mamut-barlangrendszer, USA

Fotó: Joshua Sortino/Unsplash

A másik faj, amelyet nemcsak a barlangrendszer különböző régióiban talált fogak, hanem egy részleges állkapocs- és kopoltyúmaradvány alapján elemezték, a Glikmanius careforum nevet kapta. Bár a nemzetségét már ismerte a tudomány, a megtalált porcfosszília az első ilyen jellegű emlék.

Ami a méreteket illeti, a becslések szerint a G. careforum körülbelül ugyanolyan hosszú volt, mint újonnan felfedezett társa. Állkapocsformája viszont arra utal, hogy bár rövidebb fejjel, de erőteljesebb harapással rendelkezett.

Mindkét új faj a Bojtosúszójúhal-alakúak közé tartozik, egy olyan kihalt halrendbe, amelyet a több csúcsú fogak és a hátúszójukon lévő tüskék jellemeztek.

Minden új felfedezés a Mamut-barlangban az együttműködésnek köszönhető. Parkunk csapatának megtiszteltetés volt, hogy együtt dolgozhatott a Nemzeti Parkszolgálat paleontológiai programjával és most az Alabamai Egyetem geológiai tudományok tanszékével, amelyek összehangolt erőfeszítései tették lehetővé ezt a legújabb bejelentést

– mondta közleményében a park főfelügyelője.

A figyelmetekbe ajánljuk