Mamut.
Shutterstock

Kutatás bizonyítja: pollenallergia miatt halhattak ki a mamutok

A legutolsó jégkorszak végén nagyon gyorsan rendkívül nagy mennyiségű növény terjedt el a Földön, ami jelentősen megnövelte a pollenkoncentrációt a levegőben, ez pedig a mamutok végét jelentette.

A Live Science számol be egy tanulmányról, amely nemrégiben jelent meg az Earth History and Biodiversity című folyóiratban. A kutatás készítői arra próbáltak választ találni, hogy mi okozhatta a legutolsó jégkorszak utáni időszakban a Föld egyik legnagyobb emlősének, a gyapjas mamutnak a kipusztulását.

Ezt is olvasd el! Nem csak a végzetes meteorbecsapódás lehetett a dinoszauruszok veszte

Sokáig úgy hittük, hogy az ember és a vadászat megjelenése okozta az állatfaj eltűnését, de az új tanulmány szerint egyáltalán nem erről van szó. A kutatók ugyanis azt állítják, hogy a jégkorszak utáni felmelegedés hirtelen robbanásszerűen megnövelte a növények számát.

Mamut

A mamutok elvesztették a szaglószervük képességét

Fotó: Shutterstock

Ez pedig óhatatlanul megnövekedett pollenkoncentrációhoz vezetett, ami elzárta az állatok szaglószervét.

A portál emlékeztet, hogy a kutatók úgy gondolják, a mamutok életében különösen fontos szerepe lehetett az ormányuknak, hiszen jelentős részben ezzel tájékozódtak a világban. Ám, amint megnőtt a pollenek száma, az óriási emlősök egyre kevésbé voltak képesek tájékozódni és így egymást sem találták meg egyszerűen.

Ez is érdekelhet! A legkisebb ősember még a hobbitoknál is alacsonyabb volt

Az állatok jelentős részben a szagokon keresztül is kommunikálnak egymással. Ha pedig kivesszük a képletből a szaglást, mint érzékszervet, sokkal jobban megérthetjük, hogy miért pusztult ki ennyi faj a hirtelen megnőtt pollenkoncentráció miatt

– idézi a tanulmányt a portál.

A szaglás segített nekik abban is, hogy megtalálják egymást, ami nélkül a párosodás sem mehetett olyan egyszerűen. Nem tudták, hol vannak a fajtársaik, így egyre kevesebb és kevesebb mamut született, egészen addig, amíg az egész faj ki nem halt.

A kutatók jelenleg különböző fosszíliák vizsgálatát tervezik, hiszen az allergiás reakció során az immunrendszer különböző fehérjéket kezd termelni, amik évmilliókkal később is kimutathatók. Ha ezeket megtalálják a mamutleletekben, akkor eggyel közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy megértsük, miért is pusztultak ki valójában ezek az állatok.


A figyelmetekbe ajánljuk