Szakértők újravizsgáltak egy ősi hominin fajtól származó csontmaradványt, amivel kapcsolatban megdöbbentő felfedezést tettek. Szerintük ugyanis elképzelhető, hogy az emberi faj családfája egy új ággal bővülhet.
Egy friss tanulmány keretein belül újravizsgálták az SK 15 néven ismert, 1,4 millió éves állkapocscsont-leletet, amelynek pontos eredetét idáig nem sikerült megállapítani. Az állkapocscsontot még 1949-ben tárták fel Swartkransban, a mai Dél-afrikai Köztársaságban található barlangban, amely az őskori hominin fosszíliák gazdag tárháza, beleértve a korai Homo-fajokat is – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet! Így telhetett a népszerű ősember, Lucy utolsó napja
A felfedezését követő évtizedekben a tudósok között vita alakult ki az SK 15 eredetéről, így az évek során különböző fajoknak, egyszer például a Homo erectusnak tulajdonították, de hasonlóságokat figyeltek meg a lelet és a Homo naledi faj (a szűkagyú előember) között is.
Fotó: C Zanolli et al/Journal of Human Evolution/2025 (CC BY 4.0)
Most azonban egy kutatócsoport egy teljesen új elméletet terjesztett elő. Az állkapocs alakja, valamint a jellegzetes fogak jelentősen eltérnek a H. erectustól, ezért azt állítják, hogy a maradvány egy eddig ismeretlen fajt képvisel, amelyet Paranthropus capensisnek neveztek el.
Ajánljuk figyelmedbe! Tudósok rájöttek, mit fogyaszthattak az emberelődök 3 millió évvel ezelőtt
A Paranthropus egy kihalt hominin nemzetség, amely lényegében a Homo sapiens ősi, távoli unokatestvére: a modern ember és az emberszabású majmok keverékére, kiegészítve néhány, a tudósok által eddig ismeretlen jegyekkel. Mi nem közvetlenül belőlük fejlődtünk ki, ugyanis a családfa különböző ágairól származunk, bár kétségtelenül van néhány közös távoli rokonunk.
A Paranthropus egy mellékág volt, amely végül kihalt, amíg a mai modern ember ősei sokkal tovább fejlődtek. A Paranthropus jellegzetessége, hogy az egyedeknek viszonylag kicsi az agyuk a Homo erectushoz képest.
A nemzetséget gyakran „gorillaszerű” vonásokkal jellemzik, mert koponyaszerkezetük domborulata arra utal, hogy erős, őrlő növényevő fogaik voltak. A Paranthropusszal kapcsolatos egyik legfontosabb felfedezést 1959-ben, egy Tanzániában talált koponya jelentette, amelyet a kutatók „diótörő emberként” jellemeztek erőteljes állkapcsa és nagy fogai miatt.