hód koponya

Bár ma már a legkevésbé sem néznénk prédának a szóban forgó kistermetű emlőst, egy új tudományos felfedezésnek köszönhetően kiderült, hogy 400 ezer évvel ezelőtt népszerű zsákmánynak számított. A kutatásnak köszönhetően ráadásul az is kiderült, hogy elődeink sokkal változatosabban táplálkoztak, mint idáig gondoltuk.


A Scientific Reportsban megjelent tanulmány szerint 94 hód csontjait találtak meg egy németországi ásatás során Bilzingsleben környékén. A csontokon található vágások alapján feltételezhető, hogy ember által készített vadászeszközökkel ölték meg, majd dolgozták fel az állatokat – írja a Heritage Daily.

h\u00f3d

Fotó: Dan Kitwood/Getty Images

A kutatás szerzői kifejtették, hogy az ásatás során főként felnőtt, méretes példányokra utaló csontokat találtak, vagyis az őseink célzottan a nagyméretű, zsíros egyedekre vadásztak. A zsír egyébként kiemelkedően fontos táplálékforrás volt a jégkorszakban. A vágásokból ítélve a kutatók szerint nemcsak húsukat, de a hódok bundáját is felhasználták.

A kiváló minőségben fennmaradt csontok és egyéb maradványok segítségével megvizsgálni és dokumentálni is lehetett a vágásnyomokat, melyek az állat különböző részein megtalálhatók. Jó eséllyel a hódnak minden részét felhasználták valamire

– írja a tanulmány. Sabine Gaudzinski-Windheuser professzor szerint ez a felfedezés kiemelten fontos szerepet játszik abban, hogy jobban megismerjük a hominin táplálkozási szokásait.

Az elterjedt teória, miszerint az európaiak 50 ezer évvel ezelőttig elsődlegesen nagy emlősökkel táplálkoztak, most megkérdőjeleződhet, hiszen a fennmarad hódcsontok arra következtetnek, hogy elődeink változatosabban táplálkoztak, mint gondoltuk.

A figyelmetekbe ajánljuk