jégkorszak a földön

A Föld az egyetlen, általunk is ismert bolygó, ahol valaha is tűzzel találkoztunk. Bár a Naprendszer legforróbb bolygójának, a Vénusznak a felszínén is vannak vulkánok, amelyek forró magmát lövellnek ki, valódi tűzről még ott sem beszélhetünk. De a Földön sem volt mindig ez a helyzet: bolygónk első lakói hosszabb ideig éltek tűz nélkül, mint azt el tudnánk képzelni.


Az IFLScience szerint több milliárd évbe telt, mire a tűz feltételei lehetővé váltak bolygónkon. Körülbelül 2,4 milliárd évvel ezelőtt a Föld légköre valószínűleg egy metánból álló sűrű köd volt, amit a bolygón kialakuló bakteriális élet hozott létre.

Ezután bekövetkezett a nagy oxigenizációs esemény, amikor az ősi cianobaktériumok elkezdtek energiát termelni a napfényből, oxigént juttatva a légkörbe. Ez viszont még mindig nem volt elég koncentrált ahhoz, hogy tűz alakulhasson ki.

A nagy oxigenizációs eseményt néha oxigénkatasztrófának is nevezik azért, mert összeomlott miatta az üvegháztartás, ezzel pedig világméretű fagyba taszította a Földet. Innentől újabb évmilliárdokig esélytelen volt a tűz kialakulása.

j\u00e9gkorszak a F\u00f6ld\u00f6n

Fotó: Shutterstock

A tűz csak viszonylag szűk tartományban válik fenntarthatóvá: ha a légkörben 13 százaléknál kevesebb oxigén van, a növényi anyag egész egyszerűen nem ég el. Ha viszont az érték 35 százaléknál magasabb, akkor az égés annyira felgyorsul, hogy az erdők is tűzbe vesznek, így pedig az egész rendszer összeomlik.

A 470 millió évvel ezelőtti ordovíciumban az első szárazföldi növények végül elég magas oxigénkoncentrációt hoztak létre ahhoz, hogy tűz alakuljon ki.

50 millió évvel későbbről pedig már tárgyi bizonyítékunk is van erről, ekkorról származik ugyanis a legrégebbi ismert faszén-minta.

A figyelmetekbe ajánljuk