napkitörés
Fotó: Shutterstock

Rádiókimaradást okozott a legutóbbi, rendkívül erős napkitörés

Április 30-án a Nap rendkívül erős kitörést produkált, a jelenség pedig a csendes-óceáni térség több részén is átmeneti rádiókimaradást okozott, írja a Space. A tudósok szerint hosszú ideje nem volt dolgunk ennyire súlyos napkitöréssel.


A napkitörések a Nap felszínéről induló, nagyon intenzív elektromágneses sugárzással bíró hullámok, amelyek akkor jönnek létre, amikor mágneses energia halmozódik fel a csillagunkban. A kitöréseket méretük alapján osztályozzák: az A-osztályúak annyira gyengék, hogy a Földről nem is észleljük őket. A B-osztályúak ennél tízszer, a C-osztályúak százszor, az M-osztályúak ezerszer, az X-osztályúak pedig tízezerszer erősebbek.

Az április végi napkitörést csak egy hajszál választotta el attól, hogy a legsúlyosabb kategóriába sorolják: a NASA GOES-16 műholdjának mérései alapján az M-osztályon belüli egytől tízig terjedő skálán 9,53-as volt az erőssége.

A Csendes-óceán felett tapasztalthoz hasonló átmeneti rádiókimaradások gyakoriak röviddel az erős napkitörések után, mivel az esemény során erős röntgen- és ultraibolya-sugárzás szabadul fel, ami ionizálja a Föld légkörének felső részét. Az ionizált rétegekben az elektronokkal kölcsönhatásba lépő rádióhullámok a gyakoribb ütközések miatt energiát veszítenek, ez pedig a rádiójelek gyengüléséhez vagy teljes eltűnéséhez vezethet.

Az erőteljes napkitörések elég jelentősen befolyásolhatják az űrhajókat, a műholdakat és a földi távközlést, mivel fénysebességgel terjednek, és nem igazán lehet előre megjósolni az érkezésüket. Ezért több szervezet – köztük a NASA és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) – is folyamatosan figyelemmel kíséri a Napot.

Ezek a szervezetek figyelmeztetéseket küldenek a napkitörésekkel szemben különösen érzékeny ágazatoknak, hogy azok meg tudják tenni a megfelelő óvintézkedéseket.

Bár hosszú ideje nem mértek ennyire erős kitörést, különösebb aggodalomra nincs okunk: ugyan a napkitörések átmenetileg képesek komolyan összezavarni az eszközeinket, annyi energiát nem tartalmaznak, hogy magában a Földben valós kárt okozzanak. A NASA szerint

a napkitörések még a legsúlyosabb állapotukban sem képesek fizikailag elpusztítani a Földet.

A figyelmetekbe ajánljuk