A Tiangong űrállomás

Április 25-én este Kína három űrhajóst indított útra a Tiangong (Mennyei Palota) állomás felé, írja az MTI. A küldetésben résztvevők azt a háromtagú legénységet váltják le, akik 2023 októbere óta az állomáson tartózkodtak.


A Shenzhou 18 űrhajót szállító Hosszú Menetelés-2F hordozórakéta helyi idő szerint este 20 óra 59 perckor szállt fel be a Kína északnyugati részén található Jiuquan műholdindító központból. Az űreszköz hat és fél órával később dokkolt a Tiangongon. Az előző, Shenzhou 17 jelű küldetés három résztvevője ezután visszaindult a Földre.

A három űrhajós (Ye Guangfu, Li Cong és Li Guangsu) az eddigi küldetésekhez hasonlóan hat hónapot tölt majd az űrállomáson. Itt különböző tudományos és űrkutatási kísérleteket végeznek, valamint több űrsétát is tesznek majd.

Talán a legérdekesebb fejlemény, hogy az asztronauták halakkal is terveznek kísérleteznek végezni. A céljuk az, hogy minél többet tudjanak meg a gerinces állatok űrben történő tenyésztéséről.

Kína 2003-ban indította el első asztronautáját, és ezzel az Egyesült Államok és a Szovjetunió után a harmadik állam lett, amely embert juttatott az űrbe. A Kínai Űrügynökség rövid távú céljai között szerepel egy kutatóbázis megépítése a Holdon – mindezt 2035-re szeretnék megvalósítani.

A Tiangongon egyébként néhány hete részleges áramkimaradás történt, miután törmelék találta el az egyik napelemet. A problémát két űrséta során sikerült megoldaniuk a Shenzhou 17 asztronautáinak.

A figyelmetekbe ajánljuk