Új lakók érkeznek az épülő kínai űrállomásra.
Kína azt tervezi, hogy hamarosan zebrahalakat küld saját, Tienkung nevű űrállomására, írja a Space.com.
Az apró halfajokat a halak és a mikroorganizmusok kölcsönhatását vizsgáló kutatás részeként egy kis zárt ökoszisztémában vizsgálják majd a kutatók, a kísérlet célja, hogy információkat szerezzenek az űrhajósok csontvesztésének okairól.
Ez is érdekelhet: Ép testben ép lélek: videón az űrben edző kínai asztronauták
Minderről Csang Vei, a kínai emberes űrprogram űrtechnológiai csoportjának parancsnokhelyettese számolt be Pekingben egy űrkutatásokkal kapcsolatos tudományos és technológiai előadáson – a kísérlet ütemtervéről és vízi berendezésével kapcsolatos további információkat viszont közölték.
Egyébként nem ez lenne az első alkalom, hogy halakat küldenek a világűrbe: a NASA Aquatic Habitat nevű projektje még 2012-ben indult, amelyben azt tanulmányozták, hogy milyen hatással van a mikrogravitáció a vízi fajokra. Ebben a kísérletben japán medakákat használtak.
Olvasd el ezt is! Kudarcokkal és tragédiákkal volt kikövezve a világűr meghódítása
De zebrahalak is jártak már az űrben még 1976-ban: a Szovjetunió a Szojuz-21 küldetése szállította őket a Szaljut-5 űrállomásra. Itt a kutatók azt állapították meg, hogy a zebrahalak a mikrogravitáció következtében megváltoztatják bizonyos viselkedésformáikat.