Mi is többször írtunk már a Colossal Biotechnologies nevet viselő vállalatról, melynek célja, hogy feltámassza a már több ezer éve kihalt gyapjas mamutokat.
A cég egy nemrég publikált tanulmányban azt állítja, hogy akár már 2028-ban visszatérhetnek a természetbe a hatalmas emlősök.
A Colossal kutatói számos mamutszövet-mintát vizsgáltak meg az elmúlt években. Céljuk annak megállapítása, hogy melyek voltak a gyapjas mamut legfontosabb tulajdonságai – tudományos kifejezéssel: fenotípusai.
Ha a biológusoknak sikerül rájönniük, mi különböztette meg a gyapjas mamutot legközelebbi ma élő rokonától, az ázsiai elefánttól, akkor már „csak” be kell illeszteni az eltérésekért felelős DNS-szekvenciákat az ázsiai elefántok genomjába, és létrejöhet egy elefánt-mamut hibrid.
Valójában nincs szó tehát feltámasztásról, inkább egy olyan új faj létrehozása a cél, amely nagyon hasonlít az egykor élt gyapjas mamutra.
Ez is érdekelhet: Egy cég fel akar támasztani egy már kihalt állatfajt
De miért fontos ez egyáltalán? A gyapjas mamut – rokonához, a vele 99,6%-ban azonos DNS-állománnyal rendelkező ázsiai elefánthoz hasonlóan – remekül értett élőhelye ökoszisztémájának karban tartásához.
Amíg éltek ezek az emlősök, a sarkvidéki területek jellemző flórája a füves sztyeppe volt, márpedig a fű ezen a vidéken ökológiai szempontból sokkal hasznosabb, mint a ma jellemző növényvilág.
A mindent beborító fű ugyanis több szén-dioxidot köt meg, mint a szórványosan előforduló fák.
Rendkívül hasznosak a füves élőhelyek.
Photo by Benjamin Behre on UnsplashA gyapjas mamut eltűnésével – amihez alighanem az emberi tevékenység is hozzájárult – teljesen megváltozott az eurázsiai sarkvidék faunája, máig ható következményekkel.
A Colossal által közzétett új tanulmány komoly áttörésről számol be a kutatásokban – a cég szerint tartható lehet a 2028-as céldátum.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Közel 100 éve kihaltnak hitt pókfaj tűnt fel Portugáliában
A nagyszabású projektnek ugyanakkor kritikusai is akadnak: sokan csak milliomosok hóbortjának tartják a mamutok feltámasztására irányuló törekvéseket.
Egyvalami biztos: rengetegen megnéznénk élőben is az elefántok szőrös rokonait!