pókháló

Közel 100 éve kihaltnak hitt pókfaj tűnt fel Portugáliában

Nem ritka, hogy tudósok olyan fajokra bukkannak rá, melyekről korábban azt hittek, teljesen kihaltak. A világsajtót is bejárta például az a 2022-es eset, amikor – 60 év kimaradás után – ráleltek a természettudósról elnevezett Attenborough-hangyászsün egyik még élő egyedére. Ennél is tovább kellett várnunk azonban, hogy újra találkozzunk a Fagilde-aknászpókkal.


A Fagilde-aknászpók (Nemesia berlandi) Portugáliában őshonos, máshol nem is élő pókfaj. Az állat felfedezését 1931-ben Amélia Bacelar úttörő entomológus tudhatta magénak, bár ő is csak nőstény pókokat talált. A faj megmentésére szolgáló akciók még így is megkezdődtek, az utolsó ismert példánya azonban 1978-ban egy múzeumi tűzben elégett. Azóta egyet sem találtak a természetben – egészen mostanáig.

Ez is érdekelhet: 4 különleges élőlény, amelynek az agya eltér az állatvilágban megszokottól

A Fagilde-aknászpók az egyetlen olyan, a portugál szárazföldön endemikus faj, amelyről közel egy évszázada vagy annál hosszabb ideje nem volt dokumentált észlelés

nyilatkoztaSérgio Henriques, az Indianapolisi Állatkert munkatársa és a pókot felfedező expedíció vezetője. A kutatócsapat 2021 augusztusa és 2023 novembere között vizsgálta a Fagilde falu körüli erdőket.

Ez a különleges aknászpók vízszintes, nem pedig a rokon fajokhoz jellemző függőleges odúkban él. A kutatók projektjük sikere érdekében mesterséges rejtekhelyeket építettek annak a reményében, hogy a sztepptáncos póknak is becézett faj hímjeit odacsalogassák, amikor azok párkeresés céljából elhagyják a lakhelyüket.

A becenév egyébként onnan ered, hogy a hímek a szaporodás érdekében sztepptánchos hasonló mozdulatokat végeznek lábaikkal. Ha a nőstény elégedett a performansszal, odújának ajtaja kinyílik, és megkezdődik a párzás.

Végül a csapat kitartása kezdett kifizetődni. 2021-ben találtak egy 10 centiméter hosszú, 2,5 centiméter átmérőjű csapóajtós póküreget. Már ez is nagy eredménynek számított, hiszen ennek a fajnak a tagjai akár évekig is képesek lakhelyükön maradni, és csak zsákmányszerzés és szaporodás céljából hagyják el azt, ami különösen nehézzé teszi felkutatásukat.

Ezt is olvasd el! Szakértők szerint 50 ezer ismert pókfaj van a világon

A csoport miután óvatosan feltárta ezt a lyukat, 10 pókbébit talált. A felfedezés ugyanazon a területen történt, ahol Bacelar 1931-ben megtalálta az első ismert példányt.

Az apró lábakból vett DNS-eredményekből be is bizonyosodott, hogy üregben talált pók nem egyezik meg genetikailag egyetlen más, a környéken ismert fajjal sem, és így az valóban a régóta keresett Fagilde-aknászpók volt.

Ez az első újrafelfedezés az elveszett fajokat kereső program számára Európában, és jól emlékeztet arra, hogy a gerinctelenek - amelyek a bolygón élő állatfajok 97 százalékát teszik ki – mennyire egyediek.

– mondta Christina Biggs, a Re:wild elveszett fajokért felelős munkatársa.

Most, hogy a fajt újra felfedezték, a kérdések a faj jövőjére irányulnak. Sajnos a terület az éghajlatváltozás miatt egyre hajlamosabbá vált az erdőtüzekre, ezért a pókok védelme érdekében Henriques bevonta a helyi közösséget, akik folyamatosan jelentik a kutatóknak a környéken észlelt pókokat.

A figyelmetekbe ajánljuk