Kóbor hullám
Fotó: Shutterstock

A kóbor hullámok hatalmasak és jellemzően váratlanul, a semmiből bukkannak fel

A világ legextrémebb kóbor hulláma nagyobb volt mint egy négyemeletes ház

Az úgynevezett kóbor hullámok létezését sokáig csupán a tengerészek szóbeszédének tartották a kutatók: a beszámolók szerint hajók süllyedtek el nyom nélkül, a túlélők pedig hatalmas, falhoz hasonlító víztömegekről számoltak be. A tudomány azonban egészen addig nem vette komolyan ezeket a történeteket, amíg 2020-ban egyértelmű bizonyítékkal nem szolgált a természet.

A Science Alert beszámolója szerint 2020 novemberében egy magányos bója a Csendes-óceán északi részén, nem messze a kanadai Vancouver-szigettől, olyasmit rögzített, ami megváltoztatta a tudomány álláspontját:

a semmiből a másodperc törtrésze alatt egy 17,6 méteres óriáshullám emelkedett ki, és ezzel minden idők legextrémebb kóbor hullámává vált.

Ez is érdekelhet! 9 napon át rázta a Földet egy óriási cunami

A jelenséget a MarineLabs nevű technológiai cég egyik okosbójája rögzítette, amelyet éppen az ilyen szokatlan tengeri események feltérképezésére használnak. A bóják 26 helyszínen működnek a kanadai partok mentén, és valós idejű adatokat szolgáltatnak a tenger mozgásairól, így a már említett hullám minden részletét sikerült dokumentálni.

A vancouveri Ucluelet partjai mellett észlelt jelenség mérete önmagában is lenyűgöző, de ami igazán meglepett mindenkit, az a többi hullámhoz viszonyított aránya volt. A tudósok ugyanis ekkor már mértek ennél magasabbra törő hullámokat is, de azok a környező társaikhoz képest nem emelkedtek ki ennyire.

A 2020-as természeti jelenség azonban közel háromszor olyan magasra tört, mint a környező hullámok.

Johannes Gemmrich fizikus szerint épp ez tette történelmivé az eseményt.

Csak néhány ilyen kóbor hullámot sikerült közvetlenül megfigyelni, de eddig egyik sem érte el eddig ezt a nagyságrendet

– idézi a portál a professzort.

A kutatók szerint az ilyen kóbor hullámok nemcsak hajókra, hanem a part menti infrastruktúrákra is veszélyt jelenthenek – különösen, ha a klímaváltozás hatására gyakoribbá válnak.

Ezt is olvasd el! Jégcunamit figyeltek meg egy norvég folyón – videó!

Bár a 2020-as hullám emberéletet nem követelt, a tudomány számára világos jelzést adott:

a természet még mindig tartogat meglepetéseket, amiket érdemes komolyan venni.

A figyelmetekbe ajánljuk